Erdogan: Nuk do të mbështesim anëtarësimin e Suedisë në NATO

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Nuk do të mbështesim anëtarësimin e Suedisë në NATO

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se nuk do të mbështesë kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO, pas një proteste në Stokholm të shtunën që përfshinte djegien e një kopje të Kuranit.
Protesta në kryeqytetin suedez rriti tensionet me Turqinë, në një kohë kur vendi nordik ka nevojë për mbështetjen e Ankarasë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.
Ankaraja është nën presion në rritje nga zyrtarët suedezë dhe finlandezë, si dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, për të miratuar hyrjen e dy vendeve nordike në aleancë.
Turqia, Suedia dhe Finlanda nënshkruan një memorandum trepalësh gjatë samitit të NATO-s në Madrid, qershorin e kaluar.
Dy vendet nordike kanë premtuar të adresojnë kërkesat e sigurisë të vendosura nga Turqia, përkatësisht praninë e organizatave kurde në Suedi, që Ankaraja pretendon se janë të lidhura me Partinë Punëtore të Kurdistanit (PKK).
Edhe më herët, Turqia, BE-ja dhe Uashingtoni e shpallën PKK-në një grup terrorist.
“Ata që lejojnë këtë lloj blasfemie para ambasadës sonë (në Stokholm) nuk mund të presin mbështetjen tonë për anëtarësimin në NATO”, tha Erdogan pas mbledhjes së sotme të qeverisë.
Ai ka kritikuar autoritetet suedeze që madje kanë lejuar që protesta të zhvillohet para ambasadës turke në Stokholm, shkruan Guardian.
“Ju t’i lini organizatat terroriste të protestojnë dhe pastaj do të prisni mbështetjen tonë për t’u bashkuar me NATO-n. Nuk do të funksionojë. Nëse Suedia nuk tregon respekt për Turqinë apo myslimanët, atëherë ata nuk do të shohin asnjë mbështetje nga ne në lidhje me NATO-n”, përfundoi lideri turk.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto