fbpx

BE: Ulni konsumin e energjisë elektrike në momentet e pikut.

(Skenderbeu.info) BE: Ulni konsumin e energjisë elektrike në momentet e pikut.

BE do të përgatitet të përballet me një dimër të gjatë të emergjencës energjetike dhe inflacionit në rritje. Ky lajm bëhet i diturgjithashtu, në bazë të një pakete propozimesh për energjinë e lëshuar nga kolegji i komisionerëve. Për këtë project ligj do të duhet vota e 27 komisionereve të energjisë që ti jepet drita jeshile.

Suhet si një plas masash shtrënges por është realisht i nevojshëm për situatën me ë cilët po përballet dhe pritet që të përballet sektori i ekonomisë në Parlamentin dhe në Komisionin Europian.

elektrike energji
elektrike energji

Tre akset mbi të cilat Brukseli po përgatitet të nxjerrë ligje, shkurtimi i detyrueshëm i konsumit të energjisë elektrike: ai do të llogaritet në rreth 10% në baza mujore. Reduktimi i orëve të pikut do të vendoset në masën 5%. Do të jetë në dorën e vendeve anëtre  që të përcaktojnë sasinë dhe të identifikojnë në cilat orare do të zbatojnë shkurtimet. Do të jetë Ministria e Tranzicionit Ekologjik, pasi Italia të ketë zbatuar rregulloren europiane – që do të vendosë se si duhet të zbatohet treguesi 5%. Do të jetë e nevojshme të vlerësohet se sa pajisje do të jetë e mundur të përdoren në atë hark kohor, pasi përdorimi i përkohshëm mund të shkaktojë tejkalimin e pragut të lejuar dhe të aktivizojë numëruesin. Kjo varet gjithashtu nga lloji i pajisjece elektroshtëpiake. ilsole24

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare

(Skenderbeu.info) Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare....

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

Çmimi i karburanteve për ditën sot

“Çmimi i karburanteve” -Në një kohë kur pasiguria e furnizimit të karburanteve,është në rritje për shkak të krizës globale, stafi i Skenderbeu.info ka vendosur që cdo ditë të pasqyroje, çmimet me pakicë të karburanteve në vendin tonë,si diesel, naftë, benzinë, gas.

Cmimi i metaleve te çmuara

Stoku i metaleve të çmuara në natyrë është i kufizuar, gjë që i bën ato edhe më të vlefshme. Levizjet e tyre jane shume te ndjeshme ndaj sitatave te ndryshme ekonomike me rend global ndaj te cilave marrin dhe nje percaktim cmimi ne burse.

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...
Raporto