Përpjekjet për të kthyer energjinë në Ukrainë u ngadalësuan

(Skenderbeu.info) Përpjekjet për të kthyer energjinë në Ukrainë u ngadalësuan. Perpjekjet për të rivendosur energjinë në shtëpitë në Ukrainë po ngadalësohet nga “erërat e forta, shiu dhe temperaturat nën zero”, paralajmëroi të premten kompania kombëtare e furnizimit me energji Ukrenergo.

“Ritmi i restaurimit për konsumatorët shtëpiak është ngadalësuar nga kushtet e vështira të motit: për shkak të erërave të forta, shiut dhe temperaturave nën zero gjatë natës, akulli dhe rrëmbimet e erës në rrjetet e shpërndarjes shtojnë dëmin e shkaktuar nga raketat ruse,” tha ai.

Gjithashtu shtoi se ekipet e riparimit “po punonin gjatë gjithë kohës për të riparuar dëmet”.

“Më shumë se 70% e nevojave të konsumit të vendit” u mbuluan tani, thuhej në deklaratë, dhe energjia është rikthyer në “objektet kritike të infrastrukturës në të gjitha rajonet: shtëpitë e kaldajave, stacionet e shpërndarjes së gazit, shërbimet e ujit, impiantet e trajtimit të ujërave të zeza”.

Megjithatë, Ukrenergo tha se kishte ende një deficit të energjisë elektrike në sistem, dhe për këtë arsye, konsumatorët do të humbnin aksesin në energji elektrike nganjëherë nën “oraret e planifikuara dhe të kufizimit të konsumit emergjent”.

Ne kërkojmë nga ukrainasit të kujtojnë se nëse nuk ka dritë në shtëpi, kjo do të thotë se riparimet po punojnë pikërisht në atë moment, “tha Ukrenergo.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e...

Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën tregtare në Moskë

(Skenderbeu.info) Një i vdekur nga zjarri masiv në qendrën...

Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të ngrihen akuza

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Moska kryen terrorizëm me mina, do të...

Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Ukraina njofton ndërprerje të reja emergjente të energjisë...

Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike

(Skenderbeu.info) Mijëra raketa ruse në strukturat elektrike. Ushtria ruse...

Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë vitet e ardhshme

(Skenderbeu.info) Scholz dëshiron mburojën e mbrojtjes ajrore në pesë...

Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288

(Skenderbeu.info) Lufta Rusi-Ukrainë/ Lista e ngjarjeve kryesore, dita 288....

Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë

(Skenderbeu.info) Putin/ operacioni në Ukrainë mund të zgjasë. Presidenti...
Raporto