SHBA, Biden/ Ëndrra e Martin Luther King nuk është realizuar ende

(Skenderbeu.info) SHBA, Biden/ Ëndrra e Martin Luther King nuk është realizuar ende.

“Ëndrra e Martin Luter Kingut nuk është realizuar ende” dhe për këtë arsye është e nevojshme të vazhdojmë të zgjedhim dhe të luftojmë për demokracinë në këtë “pikë kthese” për Shtetet e Bashkuara dhe botën.

Joe Biden i bën homazhe liderit të të drejtave civile në ditëlindjen e tij të 94-të.

Ai e bën atë nga Kisha Baptiste Ebenezer, kisha e Atlantës ku predikoi i nderuari.

Presidenti fluturon për në Gjeorgji duke u përpjekur të harrojë, të paktën përkohësisht, skandalin e letrave sekrete të gjetura në një nga zyrat e tij të mëparshme dhe në shtëpinë e tij në Delaware.

“Kam folur para mbretëreshave dhe krerëve të shteteve, por kurrë nuk jam ndjerë më i frikësuar se përpara jush,” thotë Biden, presidenti i parë në detyrë që mori pjesë në meshën e së dielës në kishën e famshme.

Ai u kujton të pranishmëve se Luther King ka qenë gjithmonë heroi i tij së bashku me Bob Kenedin.

Presidenti amerika Joe Biden
Presidenti amerika Joe Biden

“E admiroja John Kennedy-n, por nuk mund ta imagjinoja të ulet në tavolinën time, por Bob e bëri”, thotë ai, duke shkaktuar të qeshura nga besimtarët e pranishëm.

“Unë jam këtu me ju në një moment vendimtar për Shtetet e Bashkuara dhe botën. Ajo që do të ndodhë në vitet e ardhshme do të përcaktojë se si do të jetë bota në tre dekada”, vëren Biden duke u kthyer për të kapur një nga pikat e forta të Demokratët gjatë mandatit të zgjedhjeve afatmesme, apo mbrojtjes së demokracisë.

“Ky është një moment zgjedhjesh” dhe është e nevojshme të zgjidhet “demokracia mbi autokracinë.

Ne duhet të luftojmë për shpirtin e vendit”, kundër atyre që promovojnë “racizmin, ekstremizmin dhe kryengritjen”, nënvizon sërish presidenti duke përshkruar Martin Luther King si “luftëtar pa dhunë, që luftoi për drejtësi”.

“Ai na tregoi rrugën dhe tani duhet të jemi të kujdesshëm. Ne duhet ta ndjekim atë”, është nxitja e Biden, i bindur se ndjekja e rrugës përkthehet në mbrojtje dhe kujdes për demokracinë, e cila, shton ai, “nuk është e garantuar”.

Për Biden, udhëtimi në Atalanta është një mundësi për të forcuar dhe thelluar lidhjen e ngushtë midis komunitetit afrikano-amerikan dhe demokratëve, gjithashtu duke pasur parasysh zgjedhjet e vitit 2024, të cilat mund të shohin presidentin serish kandidat.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto