(Skenderbeu.info)-“Emigrantët shqiptarë mbeten peng ndaj borxheve”

Shtetasit shqiptarë të cilët po kalojnë Kanalin me gomone kanë përfunduar si “pengje të borxhit” ndaj bandave kriminale. Dhe detyrohen të paguajnë shpenzimet e udhëtimit që kanë kryer deri në ishull përmes punës së tyre në plantacionin e kanabisit sipas disa zyrtarëve britanikë.
Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani, NCA ka deklaruar se po kryen më shumë se 70 hetime të drejtpërdrejta mbi krimin e organizuar të emigracionit. Një “përqindje e konsiderueshme” e të cilave kanë lidhje me bandat shqiptare, sipas tyre.
Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh ka të ngjarë të kenë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar “ilegalisht”. Policia policia po sheh shembuj të asaj që mund të shihet si “manipulim i hapur” i ligjeve moderne të skllavërisë kur të arrestuarit pretendojnë se janë viktima të trafikimit, tha NCA.
Duke folur për gazetarët të martën, menaxheri i lartë i inteligjencës NCA, Ged McCann tha se bandat e shqiptarëve po “sjellin efektivisht fuqinë punëtore për rritjen e kanabisit”, duke shtuar:
“Shumë individë që janë arrestuar në ferma kanabisi kanë mbërritur në vend disa ditë më parë me varka të vogla” Brocklesby shtoi: Ne e dimë se nëse një emigrant ilegal shqiptar arrestohet në një kultivim kanabisi, atëherë gjëja e parë që ata bëjnë është të pretendojnë se janë viktimë e trafikimit.
Sakaq, zëvendësdrejtori Andrea Wilson, i cili drejton punën e NCA-së për kërcënimet nga kalimet e Kanalit dhe grupet e krimit të Ballkanit Perëndimor. Tha: Aktualisht ne kemi më shumë se 70 operacione të drejtpërdrejta kundër krimit të organizuar të imigracionit dhe një pjesë e konsiderueshme e tyre janë në grupet shqiptare të krimit të organizuar.
“Një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve në Britaninë e Madhe ka të ngjarë të kenë ardhur këtu ilegalisht”. Ndërsa shtoi se: Ata janë një nga kombësitë kryesore që vijnë këtu ilegalisht si me metoda klandestine ashtu edhe me varka të vogla. Kjo nuk është gjë e re.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i...

Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes

(Skenderbeu.info)-Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes Një aksident...

Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet me forcë në banesë

(Skenderbeu.info)-Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet...

Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST del me njoftimin e rendesishem

(Skenderbeu.info)-Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST...

Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë punonjës!

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë...

Shqipëria më e korruptuara në rajon

(Skenderbeu.info)-Shqipëria më e korruptuara në rajon. Gati 56% e...

Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët

(Skenderbeu.info)-Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët Shqiptarët vijojnë të...
Raporto