Elina Xhengo,Kampione e Europës në hedhjen e shtizës merr mesazhe negative nga grekët: E bëjnë sepse kam origjinë shqiptare!

(Skenderbeu.info)Elina Xhengo, kampione e Europës në hedhje shtize, vajza 20-vjeçare e lindur nga prindër shqiptarë, nuk e ka shijuar tërësisht sukesesin e europianit të Mynihut.

Edhe pse ajo përfaqësoi Greqinë dhe madje valëviti flamurin e vendit fqinjë në europian ku vendosi edhe rekord kontinental si vajza më e re që arrin të fitojë një titull në këtë disiplinë, mesazhet fyese me bazë raciste për shkak të #origjinës së saj nuk kanë munguar.

Kam marrë mesazhe negative sepse jam me origjinë nga Shqipëria”, thekson Elina në një intervistë për televizionin kombëtar ANT1.

 

Ndjehem mirë që jam shqiptare por e dua edhe Greqinë”

“Telefonatën e parë ua bëra prindërve të mi sepse ata kanë besuar shumë dhe e prisnin këtë sukses. Ata e ndiejnë stresin e garimeve të mija dhe kërkojnë që ta largojnë nga unë”, shton Elina.

 

Në vijim ajo nënvizon se vetëm gjatë muajve të fundit është pajisur me pasaportë greke dhe nuk e dinte nëse do të merrte pjesë në europian por pavarësisht këtij fakti nuk e ka ndakur stërvitjen. E pyetur nga gazetarët në lidhje me racizmin, ajo thekson:

 

Në fshatin ku jetojmë nuk e kam ndier sepse njerëzit na trajtojnë shumë mirë. Jam socializuar mjaft mirë me të gjithë banorët atje. Pas garës kam marrë shumë mesazhe negative për shkak të origjinës. Prindërit kanë qenë shumë të zemëruar me faktin që nuk kisha mundësi të konkurroja në nivele ndërkombëtare për shkak të mungesës së pasaportës”.

 

Elina ka lindur në Greqi në vitin 2002 dhe është vetëm 20-vjeç por konsiderohet e ardhmja e kësaj disipline. Prindërit emigruan shumë vite më parë dhe sot ajo konsiderohet edhe krenaria e Greqisë.

 

Mediat i kanë kushtuar një hapësirë të madhe ndërsa vetë atletja me përulësi shprehet se falë arritjes së saj, do të mund të largojë mamanë nga puna si pastruese pasi ajo ka sakrifikuar shumë për të deri në momentin që u shpall kampione Europe.

 

Xhengo është rekordmenia europiane përsa i përket moshës së një kampioneje. 20-vjeçarja thyen rekordin e vendosur në vitin 1962 nga Elvira Ozolina që u shpall kampione kontinenti në moshën 23-vjeçare.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
4.6kmh
0 %
Sun
0 °
Mon
3 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Zyrtare: Gennaro Gattuso largohet nga Valencia

(Skenderbeu.info)-Zyrtare: Gennaro Gattuso largohet nga Valencia. Gennaro Gattuso nuk do...

Publikohet argumentimi i vendimit për dënimin e Juventusit: Ja pse shkoi nga -9 në -15 pikë

(Skenderbeu.info)-Publikohet argumentimi i vendimit për dënimin e Juventusit: Ja...

“Mbaroi, kam arritur gjithçka”. Messi flet për herë të parë pas triumfit në Kupën e Botës

(Skenderbeu.info)-“Mbaroi, kam arritur gjithçka”. Messi flet për herë të...

Milan, lëndim për Bennacer: derbi me rrezik të lartë

(Skenderbeu.info)-Milan, lëndim për Bennacer: derbi në rrezik të lartë. Bie...

Serie A, Napoli-Romë 2-1: Spalletti vazhdon udhëtimin e tij të vetmuar

(Skenderbeu.info)-Serie A, Napoli-Romë 2-1: Spalletti vazhdon udhëtimin e tij...

Monza i bëhet makth Juventusit, e mund në shtëpi dhe e parakalon në renditje

(Skenderbeu.info)-Monza i bëhet makth Juventusit, e mund në shtëpi...

Milan, Pioli: “Duhen ndryshime, Scudetto jonë do të jetë zona Champions League”

(Skenderbeu.info)-Milan, Pioli: "Duhen ndryshime, Scudetto jonë do të jetë...

Serie A, Cremonese-Inter 1-2: vendos një dygolësh nga Lautaro

(Skenderbeu.info)-Serie A, Cremonese-Inter 1-2: vendos një dygolësh nga Lautaro. Në...
Raporto