Efekti Elon Musk: a e kemi arritur kufirin tonë me shefat e tmerrshëm?

(Skenderbeu.info)-Efekti Elon Musk: a e kemi arritur kufirin tonë me shefat e tmerrshëm?

Nëse do të kalonit pranë selisë së Twitter-it në San Francisko të enjten, do të kishit parë një lumë fyerjesh të projektuara në anë të ndërtesës: “Elon Musk: fëmijë mediokër, privilegj nën presion, racist i vogël, megaloman…” Brenda, punonjësit kishin morën një mesazh ku u kërkonte të nënshkruanin një zotim për të punuar “orë të gjatë me intensitet të lartë” ose për të lënë punën e tyre. Kjo erdhi pas pushimeve nga puna në shkallë të gjerë dhe një emaili të të gjithë kompanive të dërguara në orën 2:30 të mëngjesit duke deklaruar “ka një shans të mirë që Twitter nuk do t’i mbijetojë rënies së ardhshme ekonomike”.
Qasja e pahijshme e Musk për menaxhimin e njerëzve është e dokumentuar gjatë. Merrni akuzat e bëra për sjelljen e tij në Tesla, ku thuhet se i bërtiti një inxhinieri: “Ti je një idiot i ndyrë! … Dilni dreqin dhe mos u ktheni!”, sipas Wired. Kolegët e tjerë i thanë revistës se ai do të poshtëronte dhe ulte publikisht njerëzit, dhe se stafi ishte i dekurajuar të ecnin shumë pranë tavolinës së tij pasi ai ishte i prirur ndaj “tërbimeve të paparashikueshme”. “Ai po bërtiste se nuk e dija se çfarë po bëja, se isha një idiote, se ai kurrë nuk ka punuar me dikë kaq të paaftë”, tha një ish-punonjëse për revistën për shkarkimin e saj.
Sado e çuditshme që duket, kjo lloj sjelljeje në vendin e punës nuk është aq e pazakontë sa mund të mendoni. Sipas një sondazhi të koleges sime Amanda Goodall, rreth 13% e menaxherëve në Europë bëjnë pjesë në kategorinë e “shefave të këqij”. Këta janë njerëz që nuk japin reagime, janë mosrespektues, nuk japin lavdërime dhe vlerësime, pengojnë kryerjen e punës, minojnë zhvillimin individual, ndalojnë ekipet të punojnë në mënyrë efektive dhe nuk u japin punonjësve ndihmën dhe mbështetjen ata kanë nevojë.
Sondazhet kanë treguar se shumë shefa abuzues në të vërtetë mendojnë se taktikat e tyre të krahut të fortë i shërbejnë të mirës më të madhe – Musk sigurisht beson se punonjësit e tij duhet të punojnë me orë të tëra nëse duan të arrijnë gjëra të mëdha. Hulumtimet kanë gjetur vazhdimisht se kjo nuk funksionon: njerëzit që punojnë për shefat e këqij ose abuzues priren të jenë më pak produktivë dhe kanë shëndet më të keq mendor dhe fizik.
Ajo që duket se po ndryshon është gatishmëria jonë për të duruar shefat e tmerrshëm – qofshin ata thjesht të këqij në punën e tyre ose në fakt abuzues. Pas ultimatumit të Musk këtë javë, qindra punonjës të Twitter raportohet se do të largohen nga puna. Në të gjithë tregun e punës në SHBA në tërësi, firma e konsulencës McKinsey ka vlerësuar se deri në 40% e punëtorëve po planifikojnë të lënë punën e tyre. Ekonomia e tregut të punës ofron një shpjegim të pjesshëm: shpesh ne qëndrojmë me mbikëqyrës abuzues kur ka pak opsione të tjera në dispozicion, dhe pas pandemisë, tregu i punës ka kaluar një periudhë të shëndetshme. (Në anën tjetër, një studim i kohëve të fundit nga një grup ekonomistësh zbuloi se kur tregjet e punës përkeqësohen, qasjet “jomiqësore” ndaj lidershipit në një firmë bëhen edhe më të zakonshme, pasi shefat janë më pak të shqetësuar për mbajtjen e stafit.)
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar'...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në...

Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër po vuajnë më shumë

(Skenderbeu.info)-Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër...

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në Ukrainë për t’u riarmatosur

(Skenderbeu.info) Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në...

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...
Raporto