(Skenderbeu.info)-Ecja pas paralizës ,e mundur

Zbulimi i neuroneve që rivendosin ecjen pas paralizës lejoi nëntë persona me lëndime të rënda të shtyllës kurrizore të ecnin përsëri. Të gjitha detajet e studimit të publikuara në Nature
Një studim i kryer nga Shkolla Federale Politeknike e Lozanës dhe i botuar së fundmi në revistën shkencore Nature tregoi se stimulimi elektrik lejoi nëntë njerëz të ecnin përsëri pavarësisht se vuanin nga paraliza kurrizore, një gjendje e konsideruar e pakthyeshme.
IDENTIFIKIMI I NEURONEVE SPECIFIKE
Një klasë e veçantë e neuroneve, të aktivizuara gjatë stimulimit elektrik dhe të aftë për të lejuar pacientët të qëndrojnë në këmbë dhe të ecin përsëri, ishte identifikuar tashmë në një seri studimesh në minj, por për të treguar se stimulimi elektrik epidural (EES) ishte efektiv edhe tek njerëzit. U regjistruan nëntë pacientë me dëmtim kronik të shtyllës kurrizore.
TERAPIA
Siç shpjegon studimi, një dëmtim i shtyllës kurrizore, i cili mund të jetë për shkak të një rënieje treguese ose të rëndë, mund të shkaktojë ndërprerjen e rrugëve nga truri dhe trungu i trurit në palcën kurrizore lumbare, duke shkaktuar paralizë. Prandaj, ekipi i studiuesve donte të demonstronte se stimulimi elektrik epidural i palcës kurrizore lumbare i aplikuar gjatë neurorehabilitimit (EESREHAB) ishte në gjendje të rivendoste ecjen.
GJYKIMI MBI PACIENTËT
Nëntë personat e përfshirë në provë ndoqën një program që përfshinte stimulimin elektrik të palcës kurrizore, stërvitjen dhe rehabilitimin për pesë muaj. Në fund të periudhës, të nëntë pacientët rifituan aftësinë për të ecur.
VËZHGIMI I MINJVE
Por për të kuptuar mekanizmin që çoi në restaurimin e ecjes dhe identifikimin e neuroneve përgjegjëse për atë rikuperim, ekipi u përqendrua te minjtë, duke i analizuar ata gjatë neurorehabilitimit dhe në të njëjtën kohë duke bërë një hartë të shprehjes së gjeneve në neuronet e shtyllës kurrizore. kordoni i brejtësve për të nxjerrë një atlas molekular të rikuperimit nga paraliza.
Prandaj, ekspertët, përveçse identifikuan klasën e neuroneve që aktivizoheshin vetëm me stimulimin elektrik të palcës kurrizore, vunë re se pasi këto neurone u çaktivizoheshin, minjtë që kishin filluar të ecnin ndaluan përsëri, ndërsa kjo nuk ndodhi në minj të shëndetshëm.
ROLI I KËTYRE NEURONEVE SPECIALE
Megjithëse neurone të tillë nuk kërkohen për të ecur përpara dëmtimit të palcës kurrizore, studiuesit kanë treguar se ato janë thelbësore për rikuperimin e ecjes me EES pas dëmtimit të palcës kurrizore.
“Heshtja e këtyre neuroneve [te minjtë] dëmtoi rikuperimin e ecjes së ndërmjetësuar nga EES pas dëmtimit të palcës kurrizore, ndërsa aktivizimi i tyre, edhe në mungesë të trajtimit EES, rezultoi në përmirësime në ecje,” shpjeguan autorët.
PSE ESHTE NJË ZBULIMIN E RËNDËSISHËM
Megjithëse studiuesit kujtuan se ecja kontrollohet edhe nga shumë neurone të tjerë që gjenden si në tru ashtu edhe në palcën kurrizore, ky është një hap i parë i rëndësishëm sepse siç tha studiuesi Jordan Squair i cili mori pjesë në studim: “Ky rezultat hap rrugën drejt trajtime më të synuara për pacientët e paralizuar “dhe” tani mund të synojmë të manipulojmë këto neurone për të rigjeneruar palcën kurrizore “.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97%

(Skenderbeu.info)-Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97% Një studim...

Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë?

(Skenderbeu.info)-Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë? Para ardhjes...

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

(Skenderbeu.info)-Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime Anemia është një...

Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit

(Skenderbeu.info)-Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit Ju duket...

Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës që keni!

(Skenderbeu.info)-Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës...

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil ose të zi çdo ditë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil...

Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e vegjël

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e...

Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të bëjmë s*ks

(Skenderbeu.info)-Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të...
Raporto