Studimi:Një miliard të rinj rrezikojnë humbjen e dëgjimit nga kufjet dhe muzikë me zë të lartë

(Skenderbeu.info)-Studimi:Një miliard të rinj rrezikojnë humbjen e dëgjimit nga kufjet dhe muzikë me zë të lartë

Më shumë se një miliard adoleshentë dhe të rinj janë potencialisht në rrezik të humbasin një pjesë të dëgjimit të tyre. E gjithe kjo  për shkak të përdorimit të shpeshtë të kufjeve dhe dëgjimit të muzikës me zë shumë të lartë. Ose ndjekjes së koncerteve të muzikës live, paralajmëron një studim i ri shkencor.
Hulumtimi u bën thirrje qeverive të botës që ta marrin më seriozisht këtë çështje dhe t’i japin përparësi urgjentisht politikave të reja të “dëgjimit të sigurt”.
Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Lorin Dillard i Departamentit të ORL në Universitetin Mjekësor të N. Karolinës,i cili botoi në revistën mjekësore britanike “BMJ Global Health”. Analizoi dhe vlerësoi të gjitha kërkimet përkatëse të disponueshme (33), të cilat përfshinin gjithsej 19,046 njerëz të moshës 12-34 vjeç.
Popullsia globale e moshave 12-34 vjeç u vlerësua në rreth 2.8 miliardë .
Studimi i ri (rishikim sistematik dhe meta-analizë) arriti në përfundimin se praktikat e pasigurta të dëgjimit. Qoftë për shkak të përdorimit të shpeshtë të kufjeve ose pjesëmarrjes së shpeshtë në ngjarje me muzikë shumë të lartë. Shqetësojnë përkatësisht 24% dhe 48% të të rinjve.
Numri global i adoleshentëve dhe të rinjve në rrezik potencial për humbjen e dëgjimit vlerësohet të variojë nga 670 milionë në 1.35 miliardë.
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se të paktën 430 milionë njerëz në botë tashmë kanë humbje të vogla ose të mëdha të dëgjimit.
Adoleshentët dhe të rinjtë janë veçanërisht të prekshëm, siç tregon studimi i ri.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto