Dy përbërës natyralë që zakonisht pimë mund të parandalojnë Alzheimerin

(Skenderbeu.info)-Dy përbërës natyralë që zakonisht pimë mund të parandalojnë Alzheimerin

Një studim i 21 përbërësve tregoi se ekzistojnë dy përbërës natyralë të aftë për të parandaluar shfaqjen e sëmundjes Alzheimer. Ja cilat janë ato dhe në cilat produkte gjenden
Pirja e një filxhani çaji jeshil ose pirja e një gote të mirë verë të kuqe duket se ka efekte pozitive në parandalimin e shfaqjes së Alzheimerit.
Sipas hulumtimit të Universitetit Tuft në Massachusetts, në fakt, brenda këtyre dy pijeve ka dy përbërës natyralë që mund të kontribuojnë në reduktimin e pllakave të dëmshme që grumbullohen në tru dhe shkaktojnë sëmundje.
Duke u nisur nga hipoteza gjithnjë e më e pranuar se riaktivizimi i virusit herpes simplex (HSV-1) mund të jetë përgjegjës për shfaqjen e tipareve kryesore të Alzheimerit. Të tilla si grumbullimi i pllakave, rritja e qelizave imune të trurit, neuroinflamacioni dhe dëmtimi i neuroneve. Sinjalizimi – ekipi i shkencëtarëve riprodhoi modele 2D dhe 3D të indeve të trurit të njeriut të induktuara nga herpesi për të ekzaminuar 21 komponime, duke përfshirë barna, suplemente dhe lëndë ushqyese me përfitime të supozuara neuroprotektive.
DY PERBERES NATYRAL ANTI-ALZHEIMER
Midis substancave të ndryshme, shqyrtimi zbuloi se në veçanti dy përbërës natyralë ishin me interes. Katekinat e çajit jeshil dhe resveratroli kanë treguar me të vërtetë veti të forta kundër pllakës, përfitime funksionale neuroprotektive dhe neurotoksicitet minimal.
Dy kandidatë të tjerë, citicolina dhe metformina, gjithashtu reduktuan formimin e pllakës dhe ishin minimalisht toksikë. Por nuk mbronin kundër sinjalizimit neuronal të dëmtuar.
KATEKINA E ÇAJIT JESHIL
Katekinat e çajit jeshil janë përbërësit bioaktivë të pijes dhe janë gjetur të jenë interesante. Sepse falë veprimit të tyre anti-inflamator, antioksidues dhe aktivizimit të α-sekretazës nëpërmjet aktivizimit të proteinës kinazës C. Ato kanë reduktuar prodhimin e beta toksike. -proteinat amiloide..
Sipas studiueses Dana Cairns, katekinat “mund të ndihmojnë në reduktimin e dëmtimit oksidativ, luftimin e inflamacionit dhe promovimin e riparimit të ADN-së”.
NJË STUDIM PARAPRAK
Një studim tjetër kishte pohuar tashmë se pirja e një filxhani çaji në ditë do të përgjysmonte rrezikun e demencës senile me 50%. Dhe madje 86% në mesin e atyre që mbartin një mutacion të veçantë. (gjen APOE) i cili favorizon çrregullimet e rënies mendore.
Hulumtimi, i kryer në Universitetin e Singaporit, në fakt ra dakord për përfitimet e katekinave dhe gjithashtu të identifikuar në flavonoidet e pranishme në çaj, lë substanca të fuqishme anti-inflamatore që do të mbronin trurin.
RESVERATROLI
Kandidati tjetër që dha rezultate të mira në kërkimin e Universitetit Tuft ishte resveratroli, një polifenol natyral tashmë i njohur për vetitë e tij kundër plakjes dhe që gjendet zakonisht në verën e kuqe, por edhe në disa fruta si rrushi, boronicat, kikirikët, fëstëkët dhe kakao.
Dobia e këtij përbërësi si një neuroprotektor dhe si një terapi për Alzheimerin bazohet në aktivizimin e tij të fuqishëm të sirtuinës 1 (SIRT1), e cila, si në rastin e katekinave, duke aktivizuar nga ana tjetër α-sekretazën, parandalon prodhimin e beta- amiloidet.
ROLI I SIRTUINËS
Por pse është e rëndësishme të aktivizoni sirtuinën? Siç shpjegoi doktor Michael Greger për Medical News Today. “Aktiviteti i enzimës sirtuin është i lidhur ngushtë me grumbullimin e pllakave dhe lëmimeve në tru, karakteristikë e sëmundjes Alzheimer. Sirtuinat duket se aktivizojnë shtigje që e largojnë trurin nga formimi i pllakave dhe ngatërresave të proteinave”.
“Secili prej nesh – vazhdon Greger – ka gjashtë miliardë kilometra ADN. Si e mban trupi ynë që të mos ngatërrohet? Ka proteina të veçanta të quajtura histone, të cilat veprojnë si bobina, me ADN-në si varg.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto