(Skenderbeu.info)-Kapet droga me vlerë 111 milionë dollarë në Paqësor

Më shumë se tre ton marijuanë dhe 606 kilogramë hidroklorur kokaine u kapën nga njësitë e Marinës Kolumbiane. Gjatë zhvillimit të tre operacioneve të përbashkëta dhe ndërinstitucionale me Ushtrinë Kombëtare. Dhe Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm në Paqësorin Kolumbian.
Në një vendosje të shpejtë dhe efektive nga trupat e Marinës Kolumbiane dhe të Ushtrisë Kombëtare, një depozitë e paligjshme u gjet në sektorin Punta Ají, zona rurale e Buenaventura – Valle del Cauca, deri tek burrat me uniformë të udhëhequr nga informacionet e inteligjencës. Gjatë kontrollit, u gjetën 41 thasë dhe 20 pako të mbyllura. Me sa duket i përkisnin Grupit të Armatosur të Organizuar të Mbetur të Strukturës së Gjashtë. Kolona Mobile Jaime Martínez, të disidentëve të FARC.
Materiali u transferua në Stacionin e Rojës Bregdetare të Buenaventurës, ku zyrtarë të Trupave të Hetimit Teknik – IÇK-së të Prokurorisë së Përgjithshme, kryen Testin Preliminar të Identifikimit të Homologuar – PIPH. Duke rezultuar pozitiv në 1558 kilogramë marijuanë. Gjatë këtij operacioni nuk ka pasur kapje.
Më vonë, në Paqësorin qendror, një anije e Marinës Kolumbiane zbuloi një anije të dyshimtë që po lëvizte me shpejtësi të madhe në det. Për të cilën u vendos një Njësi e Reagimit të Shpejtë e Stacionit të Rojës Bregdetare Buenaventura. Dhe, pas një ndjekjeje detare, arriten te ndalonin varken te drejtuar nga dy persona. Pas kontrollit, brenda motobarkës u gjet një fund i dyfishtë ku ishin fshehur 281 pako drejtkëndëshe me lëndë të paligjshme, si dhe 15 bidona me 18 litra karburant.
Pas verifikimit, skafi së bashku me subjektet dhe materialin u transferua në skelën e Stacionit të Rojës Bregdetare të Buenaventuras. Ku efektivët e IÇK-së kryen testin e PIPH-së në 281 pakot. Të cilat rezultuan pozitive për 149 kilogramë marijuanë dhe 132 kilogramë hidroklorur kokaine.
Në total, autoritetet kolumbiane vlerësojnë vlerën e substancave të sekuestruara në 111 milionë dollarë.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet lideri i një rrjeti droge që dërgonte kokainë nga Argjentina në Spanjë

(Skenderbeu.info)-Kapet lideri i një rrjeti droge që dërgonte kokainë...

Kapen 700 kg kokaine /Arrestohen 5 trafikante

(Skenderbeu.info)-Kapen 700 kg kokaine /Arrestohen 5 trafikante Ministria e Brendshme...

Zbulohet kokaina e fshehur ne kontenjerin me ananas

(Skenderbeu.info)-Zbulohet kokaina e fshehur ne kontenjerin me ananas Drejtoria Kombëtare...

Zhytësit zbulojnë një ‘silur’ me 191 kilogramë kokainë me destinacion Europën

(Skenderbeu.info)-Zhytësit zbulojnë një 'silur' me 191 kilogramë kokainë me...

Kapet kamioni me 350 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet  kamioni me 350 kilogramë kokainë Në qarkun Buena Fe,...

Zbulohet shtepia e kthyer ne ‘çerdhe droge’

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shtepia e kthyer ne ‘çerdhe droge’ Katër persona u...

Arrestohen nënë e bijë/ Fshihnin një sasi të madhe hashash

(Skenderbeu.info)-Arrestohen nënë e bijë/ Fshihnin një sasi të madhe...

Sekuestrohen 900 kilogramë kokainë dhe burgosen katër trafikantë

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 900 kilogramë kokainë dhe burgosen katër trafikantë Agjentët e...
Raporto