Droga amerikane që kthen përdoruesit në ‘zombi’ mbërrin në Europë

(Skenderbeu.info)-Droga amerikane që kthen përdoruesit në ‘zombi’ mbërrin në Europë

Xylazina, një drogë e re që i shndërron përdoruesit në “zombi” dhe ka efekte të rënies së lëkurës, ka mbërritur edhe në Evropë, pasi u përhap masivisht në qytetet amerikane.
Është Britania e Madhe, vendi ku është regjistruar viktima e parë nga përdorimi i kësaj droge, me Karl Warburton, një punonjës fabrike që vdiq majin e kaluar nga efektet e ksilazinës së kombinuar me droga të tjera, duke përfshirë heroinën, fentanilin dhe kokainën.
Mjeku ligjor përcaktoi se 43-vjeçari vdiq për shkak të pneumonitit akut të aspiratës, një gjendje e shkaktuar shpesh nga thithja e toksinave. Por ksilazina ishte renditur në certifikatën e vdekjes së Warburton si kontribues në vdekjen e tij.
Kjo shënon herën e parë që droga, e njohur shpesh si ‘tranq dope’, është gjetur jashtë Amerikës së Veriut.
Xylazine, një qetësues veterinar i miratuar në SHBA për kafshët, ka përmbytur tregun e paligjshëm të drogës në SHBA, duke i lënë përdoruesit në një gjendje të ngjashme me “zombit”, e ndër të tjera u kalb edhe lëkurën nga brenda duke shkaktuar plagë të hapura.
Ajo shpesh pritet me fentanil dhe droga të tjera dhe zvogëlon numrin e rasteve kur një i varur duhet të marrë një injeksion.
Ardhja e drogës në Britani u zbulua për herë të parë nga toksikologët në Programin Kombëtar për Vdekjet nga Abuzimi me Substancat (NPSAD). Laboratori i toksikologjisë në Birmingham ka vënë re një ‘kulm të çuditshëm’ në rezultatet e testit që më vonë u identifikua si ksilazin.
Drejtoresha e NPSAD, Caroline Copeland i tha gazetës se ksilazina nuk testohet në ekranet standarde të barnave dhe paralajmëroi se mund të ketë shumë raste të tjera të pazbuluara.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto