Drejtuesit e trenave në Britani do të bëjnë protestë muajin e ardhshëm pasi refuzuan ofertën

(Skenderbeu.info) Drejtuesit e trenave në Britani do të bëjnë protestë muajin e ardhshëm pasi refuzuan ofertën.

Sindikata e shoferëve të trenave ASLEF të Britanisë tha të martën se anëtarët e saj do të ndërmarrin aksione të reja greve më 1 dhe 3 shkurt, pasi refuzuan një ofertë pagese.

Në fillim të këtij muaji, organi i industrisë hekurudhore Rail Delivery Group tha se i kishte ofruar ASLEF-it një ofertë të përmirësuar pagat në këmbim të reformave në mënyrën se si funksionojnë hekurudhat, në një përpjekje për t’i dhënë fund një mosmarrëveshjeje të gjatë industriale.

“Propozimi nuk është dhe nuk mund të jetë kurrë i pranueshëm, por ne jemi të gatshëm të përfshihemi në diskutime të mëtejshme,” tha në një deklaratë Sekretari i Përgjithshëm i ASLEF Mick Whelan.

“Ata duan të shkatërrojnë termat dhe kushtet tona në këmbim të një uljeje pagash në kushte reale.”

Grupi i dërgesave hekurudhore kishte thënë se oferta përfshinte një rritje të pagave të prapambetura prej 4% për vitin 2022 e ndjekur nga një rritje e mëtejshme e pagave prej 4% në 2023, dhe një angazhim për të mos pushuar nga puna të detyrueshme gjatë vitit të ardhshëm.

Megjithatë, ai përfshinte gjithashtu ato që trupi i përshkroi si ndryshime “jetike dhe të vonuara” në aranzhimet e punës, duke përfshirë ndërrimin e së dielës dhe stërvitjen.

Mësuesit dhe 100,000 punonjës të tjerë të sektorit publik, duke përfshirë stafin e forcave kufitare, do të largohen gjithashtu më 1 shkurt në mosmarrëveshje mbi pagën.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto