Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut?

“Kur provova për herë të pare te isha drag queen, nuk e dija se si do të ishte. Kjo më dha një lloj fuqie dhe çlirimi,” thotë Heezy Yang.

Yang ka interpretuar si aktin e tij tërheqës Uragani Kimchi për gati një dekadë, duke marrë pjesë në një sërë ngjarjesh, duke përfshirë Seoul Pride në kryeqytetin e Koresë së Jugut.

“Ka mijëra atje në audiencë në Seoul Pride dhe ndihem sikur jam një superstar.” tha Yang. “Më pëlqen të bashkëveproj me njerëzit dhe të marr energji nga një turmë e madhe.”

Heezy Yang ne parada per te mbeshtetur drag queen dhe LGBT
Heezy Yang ne parada per te mbeshtetur drag queen dhe LGBT

Ai u përpoq të tërhiqte për herë të parë pasi pa miqtë ta bënin këtë dhe kuptoi se mund të ishte një mjet për të kombinuar aktivizmin e tij dhe dashurinë për artet.

“Herat e para nuk kam pasur ndonjë axhendë. E kam bërë për qejf,” thotë ai. “Sa më shumë tërhiqja, aq më shumë performoja, mund të shihja se si mund ta përdorja dhe si mund ta shijoja.”

Fenomeni i drag queen (një burrë që vishet me rroba grash, zakonisht për qëllime argëtimi), nuk është aq i zakonshem në Korenë e Jugut në krahasim me vendet e tjera si MB dhe SHBA.

Heezy Yang
Heezy Yang

“Në rrugë nganjëherë shkoj në një drag show me fytyrën time, njerëzit do të hutoheshin,” thotë ai. “Unë kurrë nuk jam ndjerë i kërcënuar fizikisht duke qenë në zvarritje në hapësira publike, megjithëse jam i vetëdijshëm se njerëzit mund të mendojnë negativisht ose të më shikojnë në mënyrë negative.”

Koreja e Jugut nuk ka ligje kundër diskriminimit që mbrojnë personat LGBT dhe martesat e të njëjtit seks nuk njihen. Të qenit LGBT shpesh shihet si një paaftësi ose sëmundje mendore.

Disa kisha të fuqishme konservatore e konsiderojnë të qenit homoseksual ose trans si mëkat. Një raport i Human Rights Watch vitin e kaluar zbuloi se diskriminimi ndaj personave LGBT në vend është “i përhapur”.

Yang thotë se si kultura zvarritëse ashtu edhe kultura LGBT është ende e re për brezat e vjetër të cilët shpesh mund të ngatërrohen, por koreanët e rinj janë më të vetëdijshëm për kulturën zvarritëse.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë...

Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar,...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga...
Raporto