fbpx

DokuFest bënë së bashku të rinjtë e Kosovës dhe Serbisë

(skenderbeu.info) Një ekspozitë multimediale në Festivalin e Filmit të Kosovës DokuFest tregon 14 të rinj nga Kosova dhe Serbia duke u përballur me njëri-tjetrin mbi sfidat dhe supozimet sociale të bazuara në narrativat e krijuara nga përhapja e propagandës dhe lajmeve të rreme në të dy vendet.

Zana Arapi Xheladini, koordinatore e projektit, tha se “qëllimi i projektit është që të bashkojë të rinjtë nga Kosova dhe Serbia dhe, nëpërmjet kampeve kulturore, të organizuara në Kosovë dhe Serbi, të kalojnë sa më shumë kohë me njëri-tjetrin, dhe kuptojnë se ndryshimi kryesor mes tyre është gjuha”.

“Qëllimi kryesor është të zbehen negativët e ashpër të publikuar në media të caktuara”, në lajmet e rreme dhe në propagandën e përhapur mes Kosovës dhe Serbisë, për shkak të konfliktit të ngrirë mes dy vendeve.

Ekspozita “Si të shoh ty?” premierë të mërkurën në shtëpinë Shani Efendi, ish-shtëpi komunitare afër kinemasë Lumbardhi në Prizren dhe do të jetë e hapur deri në ditën e fundit të DokuFest, 13 gusht.

“Si të shoh ty?” Ekspozita multimediale është rezultat i një programi shkëmbimi nga Doku Fest, Festivali Slobodna Zona dhe Fondacioni B92, me pjesëmarrës të moshës 18 deri në 25 vjeç nga Kosova dhe Serbia. Të rinjtë kaluan një javë së bashku në Kosovë ose Serbi duke u angazhuar në aktivitete të ndryshme dhe duke u shoqëruar me njëri-tjetrin.

Ditën e fundit ata patën një bisedë kokë më kokë në shqip dhe serbisht, me ndihmën e përkthyesve, duke iu përgjigjur pyetjeve mbi arsyen e pjesëmarrjes në program, nëse kishin ndryshuar mendimin e tyre për personin që kishin përballë. , përvojën e tyre të të mësuarit dhe kështu me radhë.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve

(Skenderbeu.info) Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve. Konservatorët...

‘Vila e Titos’ në Nju Jork shitet për 50 milionë dollarë

(Skenderbeu.info) 'Vila e Titos' në Nju Jork shitet për...

Ballkani: Ince, me OBSH-në drejt krijimit të ‘Axhendës Shëndetësore’

(Skenderbeu.info) Ballkani: Ince, me OBSH-në drejt krijimit të 'Axhendës...

Greqia,raport për emigrantë te ligjshem /61% shqiptarë!

(Skenderbeu.info)-Greqia,raport për emigrantë te ligjshem /61% shqiptarë! Shtetasit shqiptarë përbëjnë...

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...

Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali

(Skenderbeu.info)-Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali Një 17-vjeçar shqiptar...

Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge

(Skenderbeu.info)-Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge  Tre kilogramë kokainë...
Raporto