(Skenderbeu.info)-Berisha: “Do t’i kthejmë të rinjtë në Shqipëri”

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një bashkëbisedim live me qytetarët, u shpreh se vendi është i përfshirë nga zhvillime të bujshme ndërsa shtoi se skandalet e qeverisë janë të njëpasnjëshme.
Duke iu përgjigju pyetjes së një prej ndjekësve të tij, se cili do të jetë programi i PD për arsimin, Berisha u shpreh se do të ketë një kuadër ligjor që do të ndihmojë të rinjtë të shkollohen dhe të punësohen.
“Zhvillimet janë të bujshme, skandalet e kësaj qeverie shtyjnë njëra-tjetrën. Kemi shumë probleme për të diskutuar. Jam i bindur se sot me atë eksperiencë dhe vizion të ri për t’u përballë fuqishëm me këtë plagë të rëndë, ne do t’i dalim ta shndërrojmë Shqipërinë në vendin e besimit të shqiptarëve.
Plani për rininë dhe arsimin janë të lodhur pazgjidhshmërisht. Sot janë vendosur një seri kufizimesh për të rinjtë që të ndjekin arsimimin e lartë. Këto kufizime privojnë arsimin nga misioni i tij për të luftuar varfërinë. Mesatarja e përdorur për dyert e universiteteve favorizon vetëm gjimnazistët e Tiranës dhe qyteteve të mëdha dhe përjashton maturat e Shqipërisë më periferike, por që përbëjnë një shumicë. Sot me këto rroga qesharake askush nuk mund të imagjinojë të ndërtojë të ardhme këtu. Krijimi i kushteve për shkollimin masiv, është alfa në programin tonë. Një përpjekje e madhe për lehtësimin e jetës së tyre, do të jetë realitet. Do ketë një kuadër ligjor të veçantë për bizneset e të rinjve, për kreditimin e tyre, për financimin e bizneseve të vogla dhe për kreditë për banimin dhe strehimin e tyre. Veç kësaj ne do kemi shumë të fuqishëm programin e ekselencave që synojmë të rikthejmë të rinjtë kudo që ndodhen, të vijnë dhe të përkushtohen në zhvillimin e këtij vendi”, u shpreh ai.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e shërbimit njëri-tjetrit

(Skenderbeu.info)-Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e...

Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga Kukësi

(Skenderbeu.info)-Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga...

Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë më të lartë energjie se në apartament

(Skenderbeu.info)-Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në Bulqizë

(Skenderbeu.info)-Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...
Raporto