(Skenderbeu.info)-Dita Botërore e Melanomës, mjekja thirrje qytetarëve

Dy maji njihet si Dita Botërore e Melanomës, e njohur gjerësisht si kanceri i lëkurës. Zakonisht, kjo sëmundje është e përhapur te grupmoshat e reja, por me shtimin e jetëgjatësisë, ajo po gjen terren edhe te më të rriturit. Mjekja Sidita Boriçi tregon se melanoma mund të trajtohet me sukses nëse kapet në kohë, ndërsa shkaqet janë disa, duke nisur nga komponenti gjenetik e deri te ekspozimi i tepërt në rrezet e diellit, ndërsa shpjegoi se kur qytetarët duhet të ndihen të shqetësuar.
Duke qenë se jemi në prag të muajve të verës, mjekja bëri thirrje që qytetarët të shmangin ekspozimin në rrezet e diellit, gjatë orareve të pikut, si dhe të aplikojnë sistematikisht kremra për lëkurën, në mënyrë që të shmangim çdo risk.
Për fat të mirë në Shqipëri ecuria e personave të prekur nga melanoma janë me ritme të ngadalta, me 5 pacientë të rinj çdo vit, ku rastet e fataliteteve janë shumë të rralla.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza...

Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë

(Skenderbeu.info)-Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë Sipas...

Pse është jodi i rëndësishëm për sytë?

(Skenderbeu.info)-Pse është jodi i rëndësishëm për sytë? Simptoma që nuk...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...
Raporto