Disney akuzohet për “kolorizëm flagrant”, në kastin e ri të “Lilo dhe Stitch” mungon Nani havajane

(Skenderbeu.info)-Disney akuzohet për “kolorizëm flagrant”, në kastin e ri të “Lilo dhe Stitch” mungon Nani havajane

Disney është akuzuar për “kolorizëm flagrant” pasi zbuloi se kush do të luajë në një xhirim të Lilo & Stitch.
Sydney Agudong, një 22-vjeçare me prejardhje Havajane, është përzgjedhur si motra e madhe e Lilo-s, Nani. Mirëpo, disa fansa thonë se ajo nuk është përfaqësuese e asaj se si Nani u përshkrua në animacionin e vitit 2002, ku personazhi kishte lëkurë më të errët, flokë të zinj dhe tipare etnike.
Një kritik i kastit shkroi në Twitter: “Duke mos qenë indigjenë ose nga një komunitet PoC, mund të mos jetë e lehtë të shihet një problem me këtë kast, por brenda komuniteteve tona kjo është një çështje e madhe. Nani është havajane vendase me tipare të forta dhe lëkurë të errët. Ky kast aktorësh është një “ngjyrim” i hapur.”
Dhe një tjetër fanse nga shteti ka shkruar: “Dëgjo, ndoshta është një grua e bukur, por nuk mund të mos ndihem i zhgënjyer. Doja që Nani të më ngjante”.
Disney është përballur me kritika edhe më parë për vendimet e marrjes së aktorëve në rixhirimet e kaluara të live-action. Në vitin 2019, gjigandi i argëtimit u akuzua për zbardhjen e tij pasi i dha Naomi Scott – një aktore dyracore britanike me prejardhje indiane – si Princesha Jasmine.
Personazhi origjinal ishte e vetmja princeshë e Disney-t me lëkurë më të errët në kohën e publikimit të filmit të animuar në 1992.
Disney ende nuk ka komentuar mbi kritikat.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Jennifer Aniston po merr pak pushim nga aktrimi

(Skenderbeu.info)-Jennifer Aniston po merr pak pushim nga aktrimi Ndonjëherë fokusohemi...

‘Lëpin aty ku pështyn’/ Luizi në ‘Përputhen’ dhe pse e shau si format

(Skenderbeu.info)-‘Lëpin aty ku pështyn’/ Luizi në 'Përputhen' dhe pse...

Në prag të dasmës, Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj nisin me ‘ahengun’

(Skenderbeu.info)-Në prag të dasmës, Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj...

3 mënyra se si mund të jesh duke e dëmtuar lidhjen tënde

(Skenderbeu.info)-3 mënyra se si mund të jesh duke e...

4 shenjat e horoskopit që ‘fusin hundët’ në punët e të tjerëve

(Skenderbeu.info)-4 shenjat e horoskopit që ‘fusin hundët’ në punët...

“Përjetësisht” nuk do të jetë kënga e fundit që Luizi punon

(Skenderbeu.info)-“Përjetësisht” nuk do të jetë kënga e fundit që...

Kjo këngëtare e njohur do të performojë në finalen e UEFA Champions League

(Skenderbeu.info)-Kjo këngëtare e njohur do të performojë në finalen...

Dua Lipa kritikon Suella Braverman: Komentet tuaja për shqiptarët dhembin

(Skenderbeu.info)-Dua Lipa kritikon Suella Braverman: Komentet tuaja për shqiptarët...
Raporto