(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

Mendimet e tepërta – një zakon i pashëndetshëm që zakonisht shkakton më shumë stres duke u përqendruar në mendime negative, duke menduar vetëm të kaluarën dhe duke u shqetësuar për të ardhmen
Në vend të zgjidhjes së problemeve, ju përsiatni një çështje pa dalë me zgjidhje logjike.
Si të ndalojmë mendimet e tepërta?
Të mendojmë e të mendojmë dhe vetëm të mendojmë për çdo gjë është shumë rraskapitëse. Nëse jemi duke analizuar çdo gjë gjatë gjithë ditës e natës, ka ardhur koha t’i marrim gjërat pak më lehtë, të largohemi nga disa mendime dhe të vazhdojmë jetën tonë pa pasur kaq shumë dyshime.
Pranoni ose mohoni mendimet tuaja
Ju nuk duhet ta konsideroni si të vërtetë çdo mendim që keni. Në fakt, ju mund t’i përdorni këto mendime të tepërta për të vënë në dyshim dhe për të kontrolluar faktet se çfarë është e vërtetë, në mënyrë që mendimet e tepërta të mos ketë aq shumë pushtet mbi ju.
Bëhu njësh me natyrën
Pavarësisht se ku ndodheni, ajri i pastër mund t’i bëjë shumë mirë mendjes. Nëse jeni në gjendje të dilni në natyrë, aq më mirë.
Fillo të meditosh
Trajnimi i vëmendjes është një teknikë meditimi që ndihmon njerëzit me ankth dhe depresion. Mënyra më e lehtë për ta praktikuar është të përqendroheni në diçka krejtësisht të zakonshme dhe rutinë, si larja e enëve ose palosja e rrobave.
Shkruaji mendimet e tua
Një nga mënyrat për të çliruar veten dhe trurin është të shkruash gjërat të cilat ndjen dhe i mendon gjatë gjithë kohës në një copë letër, ose në telefon. Rëndësi ka që këto mendime të shkruhen dhe kështu nuk mbesin gjithë kohën duke u rrotulluar në mendjen tuaj. Do të ndiheni më mirë, citon Anabel.Mendimet e tepërta mund të jetë më të përhapura për disa njerëz sesa të tjerët. Nëse mendimet janë shumë shqetësuese ose po ndikojnë në jetën tuaj, rekomandohet të kërkoni ndihmën e një profesionisti të shëndetit mendor.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...

Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti

(Skenderbeu.info)-Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti Studimet...

Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve

(Skenderbeu.info)-Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve Zbuloni...
Raporto