fbpx

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më pas për konfliktin

Deri disa javë më parë, dukej sikur konflikti në Ukrainë do të shkonte me keq ne muajt e ftohte dhe të dimrit të ngrirë në vend.Me asnjërën palë që nuk bënte përparim të dukshëm.
Ky parashikim ka ndryshuar me ofensivën e papritur dhe të suksesshme të Ukrainës në pjesën më të madhe të Kharkiv-it të pushtuar, e cila ka nxitur mbështetësit perëndimorë të Ukrainës aq sa ka çuar në akuza në Moskë.
Ushtria ruse tani duhet të pyesë veten se çfarë lloj force dhe ku saktësisht janë vendosur ato, mund të rimarrë iniciativën pasi Ukraina pushtoi më shumë territor në një javë sesa forcat ruse në pesë muaj.
Këtu përfshihen edhe dinamika të rëndësishme politike. Kremlini përballet me zgjedhje të vështira: nëse do të shpallë një mobilizim të përgjithshëm për të rigjallëruar njësitë e tij gjithnjë e më të rrepta në Ukrainë dhe si të menaxhojë një deficit buxhetor
Edhe pse ai është i ulur në rezerva të huaja historikisht të larta. Rusia duhet të zgjedhë se sa larg do të armatizojë ndikimin e saj mbi furnizimin me gaz të Evropës, ndërsa qeveritë përgatiten të shpenzojnë shumë për të zbutur efektet e furnizimit jashtëzakonisht të ngushtë.
Një tjetër dilemë e mundshme: shenjat e para që mbështetja kineze për pushtimin rus, kurrë me gjithë zemër, mund të zbehet.
Një fushë beteje në ndryshim

Kundërofensiva mahnitëse e Ukrainës në të gjithë Kharkivin, e kombinuar me më shumë përparime të dobëta në jug, i kanë paraqitur Kremlinit dhe Ministrisë së Mbrojtjes shumë të kritikuar të Rusisë me një sërë opsionesh të këqija.

Me afrimin e dimrit, ata duhet të zgjedhin se cilin front do t’i japin përparësi dhe nëse do të dyfishojnë përpjekjet për të përmbushur objektivin e deklaruar të Putinit: kapjen e rajoneve Donetsk dhe Luhansk.

Rusët aktualisht mbajnë rreth 20% të tokës ukrainase, duke përfshirë Krimenë dhe pjesë të jugut. Marrja e Donetskut është një urdhër më i lartë tani për rusët. Shtatë muaj luftë kanë treguar mangësitë në logjistikën ruse, e cila nuk do të bëhet më e lehtë në mot më të lagësht dhe më të ftohtë.

Ushtare ne makine
Ushtare te plagosur

Brenda pak ditësh, Rusia humbi një nga tre akset e sulmit në Donetsk; nuk është bërë asnjë përparim në dy të tjerat që nga fundi i qershorit. Në të njëjtën kohë, mbrojtja ruse në Kherson është nën presion në rritje, pavarësisht se janë përforcuar, falë suksesit të Ukrainës në ndërprerjen e furnizimit përgjatë lumit Dnipro dhe në shënjestrimin e posteve komanduese dhe depove të municionit.

Ushtria ruse nuk ka një pasuri të njësive të reja për të injektuar në konflikt. Korpusi i tretë i Ushtrisë, i ngritur së fundmi, përbëhet kryesisht nga batalione vullnetare të rekrutuar nëpër rajonet ruse. Grupet e tjera taktike të batalionit janë rikonstituuar pasi kanë pësuar humbje të mëdha.

Ka raporte të vazhdueshme për prishje të disiplinës midis njësive ruse. Tërheqja e çrregullt në Kharkiv, me sasi të mëdha të pajisjeve ushtarake të braktisura, është dëshmi e kësaj — dhe e problemeve kronike të komandës që nuk do të zgjidhen brenda natës. Natyrisht, Ukraina ka humbur gjithashtu mijëra ushtarë, duke përfshirë shumë nga njësitë e saj më të mira në Donbas.

Dhe një zyrtar ushtarak i NATO-s i tha CNN se ndërsa spastrimi në të gjithë Ukrainën kishte qenë një nxitje e madhe për moralin, “nuk mund ta imagjinoj që e njëjta gjë të ndodhë dy herë”. Dhe forcat e artilerisë dhe raketave të Rusisë ende janë shumë më të mëdha se ato të Ukrainës. Por nuk ka qenë në gjendje ta shfrytëzojë këtë epërsi në përfitime në terren. Rreth 40% e Donetskut mbetet nën kontrollin e Ukrainës.

Presidenti Vladimir Putin e pranoi këtë të premten, duke thënë se operacioni sulmues në Donbas “shkon me një ritëm të ngadaltë, por ai vazhdon. Gradualisht, gradualisht, ushtria ruse pushton territore të reja.”

Dhe pavarësisht thirrjeve në Moskë për një mobilizim të përgjithshëm, kjo duket ende e pamundur. Putin tha: “Ne po luftojmë vetëm me një pjesë të ushtrisë ruse, pjesën që është me kontratë…Prandaj, ne nuk jemi me nxitim në këtë pjesë.”

Nje fitore per Ukraine
Disa vëzhgues kanë filluar të pyesin nëse një fitore e Ukrainës është e imagjinueshme. Kjo varet nga mënyra se si përcaktohet fitorja. Është qëllimi i deklaruar i Presidentit Zelensky për të rimarrë të gjitha territoret e pushtuara si dhe Krimenë.

Nëse ky do të ishte qëllimi i Ukrainës, linjat e saj të furnizimit do të zgjeroheshin dhe njësitë e saj më të mira do të përhapeshin pak. Nga ana tjetër, forcat ukrainase do të ishin të prekshme ndaj kundërsulmeve.

Në fund të fundit, suksesi i Ukrainës në fushën e betejës do të varet nga furnizimi i vazhdueshëm dhe i zgjeruar i pajisjeve perëndimore. Takimet në javët e ardhshme do të përcaktojnë se çfarë është në atë tubacion, por inventarët në disa vende janë duke u pakësuar.

Disa zyrtarë perëndimorë kanë frikë se poshtërimi për Kremlinin mund të provokojë një reagim të paparashikueshëm, duke përfshirë edhe armët taktike bërthamore.

Analistët theksojnë se përdorimi i armëve taktike bërthamore do të kishte përfitime të kufizuara ushtarake dhe se ushtria madje mund të kundërshtojë një urdhër të Putinit për përdorimin e tyre.

Megjithatë, trajektorja e luftës duket e ndryshme duke shkuar në muajt e fundit të një viti që filloi me pak shpresa se Ukraina mund t’i rezistonte gjigantit rus.

Kjo në vetvete mund të ngurtësojë shtyllën kurrizore të mbështetjes evropiane — dhe të nxisë vazhdimin e tubacionit të ndihmës ushtarake — pavarësisht një dimri të shtrenjtë pakënaqësie për çmimet e ngrohjes dhe karburantit.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...
Raporto