fbpx

“Dimri do të jetë i gjatë”/ Gjiganti rus i naftës Gazprom tallet me Perëndimin!

(Skenderbeu.info)  “Dimri do të jetë i gjatë”/ Gjiganti rus i naftës Gazprom tallet me Perëndimin!   -Gjigandi energjetik rus, Gazprom, ka ironuar situatën energjetike në Europë me një video që paralajmëron një dimër të gjatë me borë dhe akull që përfshin kontinentin, sipas Daily Mail.

Videoja prej dy minutash e titulluar “Dimri i gjatë” tregon sesi Europa do të ngrijë nga i ftohti për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë nga pushtimi në Ukrainë. Pamjet tregojnë një punëtor që mbyll furnizimet, duke dërguar presionin e gazit në zero, ndërsa retë e ftohta mbulojnë Brukselin, Berlini, Parisin dhe Londrën.

 

Videoja shoqërohet nga një grua që këndon këngën, “Winter will be Long”, nga Yuri Vizbor. Në tekstin e saj thuhet: “Shiko, matanë lumit, vjeshta po largohet dhe dimri do të jetë i gjatë, vetëm muzg dhe borë”.

dimer
dimer

Gazsjellësi Nord Stream 2, i cili u pezullua nga Gjermania si pjesë e sanksioneve kundër pushtimit të Rusisë, është gjithashtu pjesë e videos. Klipi mbyllet me një pamje të selisë së Gazprom në Shën Petersburg, duke treguar Qendrën Lakhta, ndërtesa më e lartë në Europë.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Gjermania: inflacioni në 8.8% në 2023 dhe recesioni në rritje

(Skenderbeu.info) Gjermania: inflacioni në 8.8% në 2023 dhe recesioni...

Zuppi, duhet të presim bombën atomike për të refuzuar luftën?

(Skenderbeu.info) Zuppi, duhet të presim bombën atomike për të...

Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë

(Skenderbeu.info) Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë Incidenti në...

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...

Cmimi i metaleve te çmuara

Stoku i metaleve të çmuara në natyrë është i kufizuar, gjë që i bën ato edhe më të vlefshme. Levizjet e tyre jane shume te ndjeshme ndaj sitatave te ndryshme ekonomike me rend global ndaj te cilave marrin dhe nje percaktim cmimi ne burse.

Rrjedhje gazi, dëmtim i “paprecedentë” i tre linjave të Nord Stream

(Skenderbeu.info) Rrjedhje gazi, dëmtim i “paprecedentë” i tre linjave...

A janë funskioanle centralet bërthamore të Gjermanisë. 

(Skenderbeu.info) A janë funskioanle centralet bërthamore të Gjermanisë.   -...

Sofra Poetike Borås në Suedi do të organizojë Festivalin e Poezisë

(Skenderbeu.info) Sofra Poetike Borås në Suedi do të organizojë...
Raporto