Nigeria cakton datën e regjistrimit të parë kombëtar në 17 vjet

(Skenderbeu.info) Nigeria cakton datën e regjistrimit të parë kombëtar në 17 vjet.

Nigeria do të fillojë regjistrimin e saj të parë kombëtar në 17 vjet në fund të marsit, pasi autoritetet në vendin më të populluar të Afrikës kërkojnë të dhëna të përditësuara mbi popullsinë e saktë dhe madhësinë e grupeve të ndryshme etnike, tha një zyrtar të premten vonë.

Popullsia e vlerësuar e Nigerisë është më shumë se 200 milionë dhe Kombet e Bashkuara presin që kjo të dyfishohet deri në vitin 2050. Kjo do ta bënte Nigerinë vendin e tretë më të populluar në botë, duke kaluar Shtetet e Bashkuara.

Shifrat e regjistrimit në Nigeri ndikojnë në ndarjen e të ardhurave nga nafta dhe përfaqësimin politik midis 36 shteteve dhe 300 grupeve etnike. Akuzat e mëparshme u diskredituan pas mosmarrëveshjeve midis tre grupeve kryesore, Fulani, Joruba dhe Igbo.

Nasir Isah Kwarra, kryetar i Komisionit Kombëtar të Popullsisë, u tha gazetarëve se numërimi i regjistrimit do të kryhet nga 29 mars deri më 2 prill, më shumë se një muaj pasi nigerianët shkojnë në kutitë e votimit për të votuar për një president të ri.

Nigeria fillimisht planifikoi regjistrimin në vitin 2021, por autoritetet e shtynë procesin për shkak të pasigurisë së përhapur, veçanërisht në veri, ku një kryengritje islamike dhe rrëmbime për shpërblim kanë qenë të ndezura.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto