(Skenderbeu.info)-Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona

Nje nga stendat më popullore të Panairit te Bujqësisë dhe Blegtorisë të mbajtur në Tirane ishte Dalmacia.al.  Ky binzes familjar me qendër në Pukë, promovon gjithë të mirat e veriut të vendit tonë. Në stendë mbizotëronte ngjyra e kuqe e lengjeve të frutave. Pandemia globale covid-19 ka shërbyer që konsumatori ti drejtohet lëngjeve te frutave. Cilësia është ajo që bën diferencën, si  në cdo sektor. Por ketu flasim për industrinë ushqimore me cilësinë qe nuk duhet bërë kompromis.

Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona. Nje nga stendat më popullore të Panahirit te Bujqësisë dhe Blegtorisë të mbajtur në Tirane ishte Dalmacia.al.
leng thane bio
Që nje lëng frutash të jetë cilësor nuk duhet te ketë ngjyrues, sheqer, dhe përberës që nuk kanë të bëjnë me frutat. Për sa i perket veriut të Shqipërisë, në të gjejmë boronicat aq shume te kërkuara dhe te dashura nga konsumatori vendas dhe i huaj. Ky është një superfrut që vitet e fundit më shumë eksportohet sesa gjendet ne tregun vendas. Vlerat e saj i dimë të gjithë dhe kjo e bën një nga frutat më të kërkuara ne treg. Me pas cilësojmë lëngun e thanës i cili ështe gjithashtu i shumë kërkuar. Një vecanti e lengjëve të Dalmacisë është përshkrimi që i behet atyre. Për shkembull vajzat në stendë të ofronin degustimin e lëngut te thanës me sheqer dhe të atij pa sheqer, duke ta përshkruar dhe orientuar ne produktin qe deshiron të konsumosh.
Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona. Nje nga stendat më popullore të Panahirit te Bujqësisë dhe Blegtorisë të mbajtur në Tirane ishte Dalmacia.al.
leng thane bio
Këto fruta pylli si manaferra, boronica, thana e më gjere rriten ne zona, ku cilesia e oksigjenit në ajer është shumë e pasur dhe nuk kane jane te spërkatuara me pesticide te demshme.
Dalmacia ështe nje biznes familjar qe ka disa vite që operon në tregun vendas duke sjell sa me afer nesh cilesi jo vetem ne lengjet e frutava por edhe ne recelera të ndryshem. Receli i manaferrës, i luleshtrydhes, boronices, thanës janë nga me të njohuurat. Ne stenden e panairit receli që pati suksesi me të madh ishte miksi i fruta të pyllit. Ndërsa frutat e thata janë një një tjetër produkt i njohur, që gjithnjë e më shumë po behen popullore dhe po u vihen në dukje vlerat ushqimore që kanë.
Perfaqësuesit e Dalmacia.al në stendën e tyre vunë theksin sesi lëngjet e frutava janë një suplement i jashtëzakonshëm ushqimor që duhet të konsumohet nga të gjitha grupmoshat dhe duhet që të kemi një kujdes të veçantë me lëngjet që pimë se ato me gaz dhe të përpunuara janë të demshme për shendetin. Ky eshte rasti i një biznesi familjar qe ka hapur dyert edhe për eksportin duke ndihmuar në promovimin e Pukës, produkteve shqiptare dhe punësuar nje ekip te vogel.
Dalmacia, nga veriu i Shqipërisë, në tryezat tona. Nje nga stendat më popullore të Panahirit te Bujqësisë dhe Blegtorisë të mbajtur në Tirane ishte Dalmacia.al.
leng thane bio
Jane këto biznese famijare qe ngrene lart markat ‘made in Albania’ me cilesi dhe shije edhe jashte kufirit shqiptar. Me punë dhe me vullnet, përtej të gjitha vështirësive të tregut, lehtësive për tregtimin e produktit vendas, bizneset e vogla familjare kanë treguar se po e kthejnë ne një punë të jashtëzakonshme duke mbajtur lart cilësinë dhe duke promovuar vendin tonë.

Jona Koprencka

1 KOMENT

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare

(skenderbeu.info) Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare Shqiptarët në...

Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit dhe debati mbi librat elektronikë Është e...

Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë bletët/ Jo të gjithë janë bletarë!

(Skenderbeu.info)-Mentor Dakoli: Amatorët dhe ilacet e importit po dëmtojnë...

Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo asociacion vetëm të pakicës Serbe

(Skenderbeu.info)-Këshilla Nacionale për gjitha pakicat në Kosovë e jo...

Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane, vështiresite e këtij tregu

(Skenderbeu.info)-Bletarët ne qender të vëmendjes se panairet në Tirane,...

Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat

(Skenderbeu.info)-Armela Qendro: Agro-bizneset familjare që rikthejnë traditën në Berat Armela...

“Milingonat e Raposdisë”

(Skenderbeu.info)-Milingonat e Raposdisë, një markë që konkuron me cilësi...
Raporto