(Skenderbeu.info)-Çrregullimet seksuale janë në rritje

Çrregullimet që lidhen me sferën seksuale janë në rritje, ashtu si të gjitha problemet që lidhen me disforinë gjinore.
Gratë, tek të cilat ka një ndërgjegjësim më të madh për këtë temë, i drejtohen specialistëve sepse nuk arrijnë të arrijnë kënaqësinë seksuale. Vulvodinia dhe vaginizmi, të lidhura me dhimbjen gjatë marrëdhënieve seksuale, po rriten gjithashtu me shpejtësi.
Tek djemtë e rinj, burrat dhe gratë, tema e identitetit gjinor është e fortë, ndërsa tek burrat e rritur çrregullimet lidhen me disfunksionin erektil dhe me një kënaqësi të arritur shumë shpejt, një ankth performancë që është pasqyrë e atij social. Përgjigje të rëndësishme mund të vijnë nga psikanaliza dhe integrimi i saj me seksologjinë dhe mbi të gjitha me konstruktin mbi të cilin bazohen neuroshkencat e integrimit mendje-tru-trup.
Kjo është qasja nga e cila nis këtë fundjavë në Romë një konferencë me titull “Seksi, gënjeshtra dhe neuroshkencë” e organizuar nga Shoqata Italiane dhe Ndërkombëtare e Psychonoanalisis dhe nga Italiani Psycoanalitic Dialogues.
“Psikanaliza – shpjegon Claudia Spadazzi, psikoanaliste, seksologe dhe gjinekologe – ka një lidhje shumë të fortë me sferën e seksualitetit, një lidhje që nis që nga koha e Sigmund Freud. Me kalimin e kohës, kjo lidhje ka evoluar dhe ka ndryshuar, patologjitë në vëmendje. disa specialistë kanë ndryshuar, por nyja ka mbetur shumë e ngushtë. Por ndoshta ka ardhur koha për një qasje neuropsikoanalitike ndaj seksualitetit. Sot jemi dëshmitarë të formave të reja dhe komplekse të seksualitetit dhe kërkesave në rritje për terapi për disfunksionet seksuale.
Zhvillimi i seksologjisë dhe mundësia e integrimit të saj me psikoanalizën dhe neuroshkencën hap perspektiva të reja për këtë temë”. Në konferencë, Oliver Turnbull, profesor i neuropsikologjisë në Universitetin Bangor, do të nënvizojë se si literatura shkencore sugjeron se përvoja e seksit ndryshon gjatë ciklit seksual, duke u fokusuar në shumëllojshmërinë e përvojave: nga zgjimi, përmes arritjes së kënaqësisë, tek atashimi në vijim. , pushim dhe rikuperim. Ndërsa Barry R. Komisaruk, profesor emeritus i Universitetit Rutgers, do të fokusohet në ekuilibrin midis kënaqësisë dhe dhimbjes në arritjen e orgazmës.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto