fbpx

Çmimet Emmy: triumfi i “Succession”, “Ted Lasso” dhe “The White Lotus”

(Skenderbeu.info)-Çmimet Emmy: triumfi i “Succession”, “Ted Lasso” dhe “The White Lotus”

U zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve televizive Oscar. Aktorët fitues të çmimeve Jason Sudeikis dhe Zendaya

Ceremonia më e shumëpritur në universin e ekranit të vogël: edicioni i 74-të i Çmimeve Emmy, “Oscars televizive”, u zhvillua dje, ku u shpërndanë produkte të shumta edhe të pëlqyera nga publiku italian.

Pas çmimeve teknike, të shpallura një javë më parë, ka ardhur radha e çmimeve më prestigjioze, duke filluar me atë për serialin më të mirë dramatik, i cili shkelqeu “Succession”, që përsërit kështu suksesin e vitit 2020 dhe fitoren në Golden Globes të këtij viti.

Tani në sezonin e tretë, “Succession” (prodhuar nga HBO) është një nga veprat më interesante dhe emocionuese në një njësi familjare që është shfaqur ndonjëherë në ekranin e vogël: statujat e shumta janë plotësisht të merituara, por ne do t’i kishim vlerësuar në të njëjtën mënyrë. mënyrë (dhe ndoshta edhe më shumë) një fitore në sezonin e kaluar po aq të paharrueshëm të “Better Call Saul”. Një tjetër skedë është ai i “Ted Lasso”, seriali më i mirë komedi në 2021 me sezonin e parë, dhe tani i aftë të përsëritet me një edhe më qesharak i vitit të dytë se ai i mëparshmi. Pa dyshim është një nga titujt më të rëndësishëm të shpërndarë në Apple TV +

Miniseriali më i mirë

Sa i përket miniserialit më të mirë, “The White Lotus” fitoi më të mirën nga pretendentët e tij kryesorë, “Dopesick” dhe “The Dropout”, ndoshta për ndërtimin më të mirë të personazheve në skenë.

Aktoret dhe autoret

Aktorja më e mirë në një serial dramatik është diva Zendaya për sezonin e dytë të “Euphoria”, serial i krijuar nga i zoti Sam Levinson, i cili tashmë i kishte sjellë aktores amerikane një Emmy të parë në vitin 2020. Aktori më i mirë në një serial dramatik është Koreja e Jugut Lee Jung-jae, e cila shfrytëzon suksesin e “Squid Game”, duke ia kaluar ndër të tjera dy fytyrave kryesore të “Succession”, Jeremy Strong dhe Brian Cox. Edhe në rastin e fundit, megjithatë, ai ndoshta ende e meritonte. plus statujën e Bob Odenkirk për sezonin e kaluar shumë të lënë pas dore të “Better Call Saul”.

Në kategorinë e komedive, Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) fiton sërish si aktori më i mirë, duke mposhtur konkurrencën e Bill Hader (“Barry”), por çifti i parezistueshëm i “Only Murders in the Building”, kompozuar nga Steve Martin dhe Martin Short.Aktorja më e mirë në një komedi konfirmohet nga talenti Jean Smart nga “Hacks”.Sa i përket universit të miniserialeve, statueta për aktoren më të mirë mund t’i shkojë vetëm Amanda Seyfried për “The Dropout”, ndërsa aktori më i mirë është Michael Keaton për “Dopesick”, por në këtë rast një nominim i fortë ishte edhe ai i Oscar Isaac intensiv në “Skena nga një martesë”.

Këtu është lista e joprotagonistëve që kanë marrë çmimin: Sheryl Lee Ralph aktore e komedisë për “Abbott Elementary”, aktori i komedisë Brett Goldstein për “Ted Lasso”, Julia Garner aktorja dramatike në “Ozark”, Matthew Macfadyen aktori dramatik për ” Trashëgimia”. Në fushën e miniserive, Jennifer Coolidge dhe Murray Bartlett fituan të dy si personazhe dytësore për “The White Lotus”, një nga titujt më të rëndësishëm të sezonit dhe gjithashtu fitues i disa çmimeve teknike.

Çmimet e tjera

Një çmim që nuk do të harrohet është ai për regjinë në një serial dramatik, i cili shkoi për Hwang Dong-hyuk për episodin “Një, dy, tre, yll” të “Squid Game”: ai është regjisori i parë në historinë e Emmy-t. fitoi me një serial në gjuhën jo-anglisht. Regjia në një komedi pa “Ted Lasso” të triumfojë sërish: MJ Delaney mori statujën për episodin “No Weddings and a Funeral”. “: Mike White iu dha si çmimi për regjisorin më të mirë. në një mini-serial, dhe për skenarin më të mirë në të njëjtën kategori. Skenari më i mirë në një komedi është në vend të tij ai i Quinta Brunson për “pilot “episodin e” Abbott Elementary “.

Ndërsa ndër serialet dramatike  fitoi sërish “Succession” me episodin “All the Bells Say”, shkruar nga Jesse Armstrong. Emocionues çmimi i marrë nga Lizzo, e cila u ngjit në skenë për të marrë Emmy për reality show-n e saj “Watch Out for the Big Grrrls”. “Last Week Tonight With John Oliver” u zgjodh si talk show, ndërsa “Saturday Night Live” u zgjodh si sketch show. Së fundmi, ndër çmimet e ndara tashmë një javë më parë, kujtojmë se si serial dokumentar triumfoi madhështor “The Beatles: Get Back” nga Peter Jackson, ndërsa “Arcane” fitoi si seriali më i mirë i animuar.

Il Sole24ore

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto