fbpx

Çfarë ndodh menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II?

(Skenderbeu.info)  “Çfarë ndodh menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II”   – Mbretëresha Elizabeth II ka shërbyer si monarke në fuqi e Mbretërisë së Bashkuar për 70 vjet. Pas vdekjes së saj, sigurisht është e vështirë të imagjinohet Britania pa të në krye.

Por “The Firm” – siç quhet institucioni mbretëror në Britani – ka një plan për kohën kur Mbretëresha të kalojë, së bashku me një linjë të caktuar pasardhësish.

Çfarë ndodh kur Mbretëresha vdes?

Politico ka raportuar një listë të detajuar rreth Operacionit London Bridge, emri i koduar për planin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për kohën kur mbretëresha të vdesë.

Do të ketë 10 ditë aktivitet nga vdekja e Mbretëreshës deri në funeralin e saj.

Menjëherë pas:
Kryeministrja Liz Truss, e cila sapo u prit nga Mbretëresha në fillim të kësaj jave, dhe kabineti i saj do të takohen me arkivolin e Mbretëreshës në stacionin St. Pancras. Princi Charles, i cili është i pari në radhën e fronit dhe në atë moment Mbreti i ri i Anglisë, do të bëjë një turne në Mbretërinë e Bashkuar një ditë para funeralit të Mbretëreshës.

Menjëherë pas vdekjes së Mbretëreshës (ajo ditë quhet “D-Day”), kryeministri do të informohet nga sekretari privat i Mbretëreshës. Një numër i ministrave dhe zyrtarëve më të lartë do të informohen gjithashtu përpara se t’i thuhet publikut të gjerë nëpërmjet një “njoftimi zyrtar” nga Pallati.

Ceremonialisht, flamujt nëpër Whitehall do të ulen në gjysmështizë.

Faqja e internetit e familjes mbretërore do të ndryshojë në një faqe të zezë me deklaratën që njofton vdekjen e Mbretëreshës.

Familja mbretërore do të njoftojë planet për funeralin e saj, i cili pritet të mbahet 10 ditë pas vdekjes së saj.

Princi Charles, tani Mbret, do të japë një transmetim në Mbretërinë e Bashkuar atë mbrëmje në orën 6 pasdite. Koha lokale.

Një shërbim përkujtimor do të bëhet edhe në Katedralen e Shën Palit atë natë.

Dita e 1 në vijim:
Charles do të shpallet sovrani i ri. Puna parlamentare në Britaninë e Madhe do të pezullohet për 10 ditë.

Dita e 2 në vijim:
Kryeministri do të vizitojë arkivolin e Mbretëreshës.

Nëse Mbretëresha vdes në Balmoral, “Operacioni Union” do të miratohet, që do të thotë se trupi i saj do të udhëtojë në Londër me tren mbretëror.

Dita e 3 dhe e 4 në vijim:
Mbreti Charles do të nisë turneun e tij në Mbretërinë e Bashkuar.

Në ditën e katërt do të bëhet një provë për procesionin e arkivolit të Mbretëreshës nga Pallati Buckingham në Pallatin e Westminsterit.

Dita e 5 në vijim:
Procesioni i arkivolit të Mbretëreshës nga Pallati Buckingham në Pallatin e Westminsterit do të ndodhë këtë ditë, duke përfunduar me një shërbim në Westminster Hall.

Dita e 6 deri në ditën e varrimit:
Arkivoli i Mbretëreshës do të qëndrojë në Pallatin e Westminsterit për 3 ditë, ku publiku do të mund ta vizitojë dhe të bëjë nderimet e tyre.

Ditën e 6-të do të bëhet prova shtetërore e kortezhit mortor.

Për varrimin do të mbërrijnë krerë të tjerë shtetesh dhe VIP-a nga jashtë.

Dita e funeralit, do të jetë një “Ditë zie kombëtare”.

Në ditën e varrimit:
Funerali do të mbahet në Westminster Abbey, me një heshtje dy minutëshe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që është planifikuar në mesditë.

Një shërbim përkushtues do të mbahet në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor, ku Mbretëresha do të varroset në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI të kështjellës.

Kush janë fëmijët dhe nipërit e mbretëreshës?
Mbretëresha ka katër fëmijë, të cilët i ndan me bashkëshortin e saj të ndjerë Princin Philip. Nga më i moshuari tek më i riu, ata janë: Princi Charles, Princesha Anne, Princi Andrew dhe Princi Edward.

Ajo ka 8 nipër e mbesa: Peter Phillips, Zara Tindall, Princi William, Princi Harry, Princesha Beatrice, Princesha Eugenie, Lady Louise Windsor dhe James, Viscount Severn.

Ajo gjithashtu ka 12 stërnipër: Savannah Phillips, Isla Phillips, Princi George, Mia Tindall, Princesha Charlotte, Princi Louis, Lena Tindall, Archie Harrison Mountbatten-Windsor, August Philip Hawke Brooksbank, Lucas Philip Tindall, Lilibet “Lilibet” -Windsor dhe Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi.

Kush është i radhës në fron?
Princi Charles do të ngjitet në fron në momentin kur nëna e tij Elizabeth të ndahet nga jeta.

Ja cila do të jetë linja e trashëgimisë për fronin pasi Charles të bëhet mbret, sipas faqes së familjes mbretërore:

Princi Charles (Mbreti)

Princi William (fëmija i parë i Charles)

Princi George (fëmija i parë i William dhe Kate Middleton)

Princesha Charlotte (fëmija i dytë i William dhe Kate)

Princi Louis (fëmija i tretë i William dhe Kate)

Princi Harry (vëllai i William dhe fëmija i dytë i Charles)

Archie Mountbatten-Windsor (fëmija më i madh i Harry dhe Meghan Markle)

Lilibet Mountbatten-Windsor (fëmija më i vogël i Harry dhe Meghan Markle)

Princi Andrew (vëllai më i vogël i Charles dhe fëmija i tretë i Mbretëreshës) SYRI.net

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...
Raporto