(Skenderbeu.info) Çfarë ka ndodhur këtë javë në Ukrainë?

Luftimet po përshkallëzohen përsëri në konfliktin në Ukrainë, me shtatë ditët e fundit të shënuara nga një numër i lartë i vdekjeve civile.

  • Të shtunën e kaluar, një seri sulmesh me raketa u nisën në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë në qytetet e Kievit, Kharkiv dhe Odesa.
  • Të hënën, u konfirmua se më shumë se 40 njerëz u vranë në sulmin me raketa të së shtunës në një bllok apartamentesh në qytetin lindor të Dnipro.
  • Presidenti rus Vladimir Putin këmbënguli se ushtria e tij nuk e goditi ndërtesën e banimit, megjithatë Ukraina tha se ndërtesa u godit nga një raketë ruse Kh-22.
  • Të mërkurën herët në mëngjes, tre figura kyçe në ministrinë e brendshme të Ukrainës u vranë në një përplasje helikopteri pranë një çerdhe në Brovary, një periferi lindore e Kievit.
  • Mes të vrarëve ishte ministri i Brendshëm Denys Monastyrsky, 42 vjeç, një këshilltar i afërt i Presidentit Zelensky. Nuk ka asnjë tregues se përplasja ishte diçka tjetër përveç një aksidenti.
  • Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të dërgonte 14 tanke Challenger 2 në Ukrainë për të forcuar përpjekjet luftarake të vendit
  • Dhe zonja e parë e Ukrainës Olena Zelenska iu drejtua Forumit Ekonomik Botëror në Davos, duke lobuar për ndihmë më të madhe perëndimore
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto