(Skenderbeu.info)-Çfarë është Kungulli në të Vërtetë, Frut apo Perime?

Kungulli vjen nga një familje bimësh që përmban lloje të ndryshme kungujsh.
Shpesh ata klasifikohen në dy grupe kryesore: kunguj dimëror dhe verorë.
Shumica e llojeve të kungujve janë me ngjyra të ndezura njëlloj si frutat, por kanë shije të ngjashme me perimet.
Shkencërisht kungulli është një frut!
Frutat përmbajnë fara dhe zhvillohen nga lulet e një bime. Nga ana tjetër, perimet janë rrënjët, kërcelli ose gjethet e një bime.
Meqenëse kungulli përmban fara dhe zhvillohet nga pjesa e bimës që prodhon lule, ai nga ana shkencore është një frut.
Megjithatë jo të gjithë pajtohen me këtë përkufizim!
Kungulli nuk është e vetmja bimë që ngatërrohet për një perime.
Fruta të tjera të quajtura shpesh perime janë domatet, patëllxhanët, avokadot dhe kastravecat!
Shumica e njerëzve e mendojnë kungullin si një perime sepse zakonisht ai përgatitet si i tillë.
Kungulli ka kryesisht një aromë prej dheu dhe zakonisht nuk hahet i pagatuar siç hahen frutat, megjithatë kungull i njomë dhe kungulli i verdhë i verës mund të hahen edhe të pagatuar.
Si ta shtoni atë në dietën tuaj?
Kungulli mund të konsumohet në shumë mënyra.
E gjithë bima e kungujve është e ngrënshme, duke përfshirë mishin, lëkurën, gjethet, lulet dhe farat.
Ju mund të gjeni kunguj gjatë gjithë vitit nëpër ushqimore dhe tregjet e fermerëve.
Kungujt e dimrit, janë të bollshëm nga fillimi i vjeshtës deri në fund të pranverës.
Ata kanë lëkurë të gjelbër, të verdhë ose portokalli dhe tul me ngjyrë të ndezur në nuanca të ndryshme të së verdhës dhe portokallisë.
Kungujt e verës, gjenden zakonisht nga qershori deri në shtator. Këto varietete kanë lëkurë të verdhë ose jeshile dhe tul të bardhë.
Çfarë është Kungulli në të Vërtetë, Frut apo Perime? Kungulli vjen nga një familje bimësh që përmban lloje të ndryshme kungujsh.

 

Kungujt e dimrit shpesh piqen ose zihen në avull.
Ju gjithashtu mund të shtoni kungull dimëror të zier në sallatë ose supë dhe farat e tyre t’i piqni me vaj dhe kripë për një vakt të shpejtë.
Ndërsa kungujt e verës zakonisht shoqërohen me ushqime të pjekura në skarë ose t’i skuqni vetë ato me pak vaj ulliri dhe hudhër.
Kungujt e dimrit janë zakonisht të pasur me fibra, vitaminë A dhe kalium, ndërsa kungujt e verës janë të pasur me vitamina B dhe vitaminë C.
Të gjitha llojet e kungujve janë shumë ushqyes dhe mund të jenë një shtesë e shëndetshme në regjimin tuaj ushqimor.
Për të përfunduar, të gjitha llojet e kungujve janë fruta, pasi ato përmbajnë fara dhe zhvillohen nga pjesa që prodhon lule tek një bimë.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto