Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

(Skenderbeu.info)-Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Frika se nuk ndiheni perfekt dhe gjeni gjithmonë një mijë gabime! Ky është një çrregullim psikologjik dhe quhet Atelofobia. Ja se çfarë është, simptomat dhe shërimi!

Ndodh që pothuajse kushdo të ndiejë dëshirën e madhe për të ndryshuar diçka nga pamja fizike apo edhe nga ana e karakterit. Ndryshimet dalin nga pasiguria personale, nga frika e mos ndjenja e përsosmërisë.

Shpesh, për fat të keq, flasim për një fobi të vërtetë që merr emrin “Atelofobia” dhe bën, për këtë arsye, është referencë për një çrregullim psikologjik. Kjo gjendje mund të shkaktojë dëme të vërteta në mendje: prandaj është e rëndësishme të njihni simptomat dhe, para së gjithash, të përdorni një kurë!

Atelofobia është një çrregullim psikologjik që mund të prekë shumë njerëz. Subjekti i prekur shfaq shumë pasiguri dhe frikë se kurrë nuk mund të arrijë përsosmërinë në çdo lloj gjëje që ai bën, duke filluar nga veprimet e tij deri në pamjen fizike.Vetëvlerësimi është shumë jetësor dhe subjekti me çrregullimin e atelofobisë kurrë nuk ndihet i aftë për të kryer ndonjë lloj aktiviteti. Kjo do të thotë të kritikosh vetveten dhe gjithmonë të gjesh gabime në atë që thua dhe atë që bën.

Për fat të keq, kjo mund të ndodhë tek të gjithë, por kur problemi bëhet i vazhdueshëm mund të shkaktojë dëme fizike dhe psikologjike. Subjekti gjithashtu mund të shfaqë atelofobinë nga simptomat e mëposhtme: gulçim, takikardi, djersitje të ftohtë ose sulme paniku.Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!Frika se nuk ndiheni perfekt dhe gjeni gjithmonë një mijë gabime! Ky është një çrregullim psikologjik

Ata vuajnë nga ankthi i vazhdueshëm, nauzea, konfuzioni mendor, tensioni muskulor dhe ankth. Për fat të keq, mund të ketë pasoja serioze si depresioni, çrregullime në të ngrënë dhe pagjumësi.

Atelofobia mund të ndryshojnë në varësi të subjektit. Zakonisht, traumat më të përhapura lidhen me fëmijërinë apo edhe gjatë periudhës adoleshente.

Mos harroni se ngjarjet negative, apo ato që kanë dështuar në mënyrë të përsëritur në diçka që besojmë, pritjet shumë të gjata nga ana e prindërve apo miqve të ngushtë … të gjitha rastet, për fat të keq, mund të shkaktojë një ndjenjë të pasigurisë që me kalimin e kohës bëhet gjithnjë e më intensive.

Si të shërohesh nga atelofobia?!

Në raste të tilla, duhet të bëni një punë të gjatë me veten dhe të përpiqeni të mësoni të pranoni veten pa kërkuar përsosmëri. Zakonisht, në mënyrë që të shërohet mirëqenia, nevojitet ndihma e dikujt, si specialisti.

Në rast se shqetësimi është mjaft serioz, disa anksiolitikë mund të jenë të dobishme që vetë psikoterapisti do të përshkruajë.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës

(Skenderbeu.info)-Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës Përkujdesja ndaj lëkurës...

A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura të Flokëve?

(Skenderbeu.info)-A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura...

Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të qetë

(Skenderbeu.info)-Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të...

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...
Raporto