Çaji shërues i shegës dhe piperit të zi kundër gripit dhe alergjive

(Skenderbeu.info)-Çaji shërues i shegës dhe piperit të zi kundër gripit dhe alergjive

Piperi i zi është një erëz që përshkruhet si një ilaç shërues për organizmin.

Ai është efikas në trajtimin e një sërë çrregullimesh shëndetësore siç janë problemet me tretjen por edhe për pastrimin e gjakut.

Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, piperi i zi është një erëz që stimulon sistemin imunitar, pjesa më e madhe e të cilit gjendet pikërisht tek stomaku.

Në bashkëpunim me shegën, piperi i zi është shumë efikas në pengimin e shpërndarjes dhe shumimit të virozave.

Shega nga ana tjetër është shumë e pasur me antioksidantë, të cilët e mundësojnë trupin të ketë rezistencë më të lartë ndaj infeksioneve, inflamacionit dhe dëmtimit të organeve.

Receta E Çajit Të Shegës Dhe Piperit Të Zi Kundër Gripit Dhe Alergjive
Një lugë gjelle (20 gr) me kokrra piperi të zi
1 litër ujë
500 ml lëng shege të freskët
Përgatitja:
Hidhini kokrrat e piperit në tenxhere, shtoni ujin dhe vendoseni në zjarr.

Pasi uji të marrë valë, uleni zjarrin, vendoseni kapakun në tenxhere pjesërisht dhe lëreni zierjen të vazhdojë për 20 minuta.

Më pas hiqeni tenxheren nga zjarri, mbylleni kapakun dhe mbajini kokrrat e piperit në ujë për gjatë gjithë natës.

Në mëngjes, kullojeni çajin e piperit të zi në një enë qelqi.

Merrni një gotë të pastër uji dhe hidhni gjysëm gote (120 ml) me çajin e piperit të zi dhe gjysëm gote (120 ml) me lëngun e shegës.

Këtë lëng të shëndetshëm duhet ta pini menjëherë.

AgroWeb.org këshillon që në ditët më të ashpra të dimrit ose kur ndieni që po kaploheni nga gripi, e ftohura apo alergjitë, duhet të pini 3 gota nga ky lëng në ditë.

Për shëndet të mirë ose pastrimin e organizmit mund të pini rregullisht nga një gotë në ditë.

Nëse keni stomak të brishtë, lëngun e piperit dhe shegës mund ta shoqëroni me ushqim.

Pjesën e mbetur të kurës mund ta ruani në frigorifer.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës

(Skenderbeu.info)-Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës Përkujdesja ndaj lëkurës...

A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura të Flokëve?

(Skenderbeu.info)-A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura...

Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të qetë

(Skenderbeu.info)-Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të...

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...
Raporto