Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

Ambasadori bullgar në vend, Angel Angellov u kthehet aktiviteteve të tij diplomatike në Maqedoninë e Veriut me kapacitet të plotë. Pasi të mërkurën e kaluar u tërhoq në Sofje, konfirmuan nga Ministria e Punëve të Jashtme për AIM.
Pas mbledhjes së Komisionit për politikë të jashtme në Parlamentin bullgar më 25 janar, ministri teknik për Punë të Jashtme të Bullgarisë, Nikollaj Millkov paralajmëroi se ambasadori i tyre, Angel Angellov do të tërhiqet nga Shkupi dhe do të mbetet në Sofje deri siç tha ai, “nuk vërehet progres në trajtimin e qytetarëve maqedonas me vetëdije bullgare në vendin tonë”.
Nga MPJ-ja bullgare ditë më parë informuan se “qëllimi i konsultimeve është të bisedohet mbi mundësitë e ndalimit të trendit të rrezikshëm të rritjes së presionit të shtuar ndaj qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare dhe zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve bilaterale”.
Nga MPJ e Maqedonisë një ditë më vonë dolën me reagim se me vëmendje ndjekin deklaratat dhe aktivitetet që vijnë nga Republika e Bullgarisë dhe me keqardhje kanë konstatuar se aktivitetet e fundit të Sofjes zyrtare nuk janë konform praktikës së dakorduar për avancimin e marrëdhënieve të ndërsjella dhe përkundrazi paraqesin nënshtrim ndaj provokimeve ndaj atyre që duan të prishin përpjekjet e dy qeverive për një zhvillim të qëndrueshëm dhe pozitiv të marrëdhënieve midis dy vendeve.
Ndryshe, pasi kryeministri Dimitar Kovaçevski të premten me kolegun e tij bullgar Galab Donev në bisedë telefonike u angazhuan për kremtim paqësor dhe të sigurt të përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit më 4 shkurt, sot për vizitë në vend ishte ministri i Punëve të Brendshme të Bullgarisë, Ivan Demerxhiev i cili me kolegun e tij nga Maqedonia e Veriut, Oliver Spasovski pas takimit të tyre të përbashkët, porositën se nuk do të lejohet asnjë incident në përkujtimin e lindjes së Goce Dellçevit që duhet të mbahet të shtunën dhe se autoritetet policore po ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme.
Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe vrapon gjysmë lakuriq në rrugë: Vrava demonët

(Skenderbeu.info)-E rëndë në Greqi/ I mituri plagos nënën dhe...

Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen rreth 100 kilogramë marijuanë në Ulqin, arrestohet një...

Mali i Zi voton për president

(Skenderbeu.info)-Mali i Zi voton për president Sot po mbahen zgjedhjet...

Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve 48-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Dështon arratisja nga burgu grek, kapet pas katër orëve...

Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të kemi marrëveshje finale

(Skenderbeu.info)-Escobar për takimin e Ohrit: Ndoshta nuk do të...

Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së pestë

(Skenderbeu.info)-Turqia prezanton aeroplanin e saj luftarak të gjeneratës së...

Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit të Zi

(Skenderbeu.info)-Abazoviq reagon pasi Gjukanoviq e shpërndau Parlamentin e Malit...

Osmani: Kosova shkon në Ohër me shpresë për rezultate pozitive

(Skenderbeu.info)-Osmani: Kosova shkon në Ohër me shpresë për rezultate...
Raporto