Britania paguan shqiptarët e dënuar që të largohen, strategji për të lehtësuar deportimet

(Skenderbeu.info)-Britania paguan shqiptarët e dënuar që të largohen, strategji për të lehtësuar deportimet

Mediat britanike vijojnë t’u kushtojnë një vëmendje të veçantë emigrantëve shqiptarë në ishull dhe këtë herë në fokus ishin të dënuarit që depërtohen në Shqipëri përmes skemave të veçantë për përgatitura nga autoritetet.
Në një artikull të publikuar së fundmi nga BBC, mësohet se personat e deportuar në Shqipëri tregojnë se kanë marrë nga 1500 euro nga qeveria britanike, teksa shumë prej tyre pranojnë se do të tentojnë sërish për t’u rikthyer në Britani.
Fluturimet e deportimit në Shqipëri janë shtuar që kur vendi nënshkroi një marrëveshje të përbashkët bashkëpunimi me Mbretërinë e Bashkuar dhjetorin e kaluar, për të frenuar emigrimin e paligjshëm.
Sipas shifrave zyrtare nga Mbretëria e Bashkuar, mbi 1,000 shqiptarë janë kthyer që nga ajo kohë, pjesa më e madhe e të cilëve vullnetarisht, por ka dhe nga ata të cilëve iu është refuzuar statusi i azilantit.
BBC foli me dhjetëra njerëz në disa prej këtyre fluturimeve të dëbimit dhe zbuloi se shumica vinin nga burgjet e Mbretërisë së Bashkuar.
Disave iu ishin ofruar para në këmbim të pranimit të dëbimit dhe në këmbim do të liroheshin pak më herët nga burg, një skemë kjo e përdorur gjerësisht për të huajt e dënuar.
Një 30-vjeçar i intervistuar nga BBC, që po kryente një dënim 6 vjeçar për krimet e drogës u lirua dhe më pas u dëbua për në Shqipëri pas dy vitesh, një vit më para se të kishte të drejtën për t’u liruar me kusht.
“Oficeri i emigracionit erdhi të na takojë. Ai na pyeti nëse donim të ktheheshim në Shqipëri apo të qëndronim në ishull dhe na shpjegoi se nëse zgjidhnim alternativën e parë do të na hiqej 1 vit nga dënimi”.
Markut iu ofruan gjithashtu 1,500 paund në mbështetje financiare për t’u kthyer në shtëpi, sipas një programi të veçantë të quajtur Skema e Kthimit të Lehtësuar.
Një dokument i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar thotë qartë se skema është një stimul financiar që iu ofrohet të burgosurve të huaj me kusht që ata të bashkëpunojnë me dëbimin dhe të heqin dorë nga e drejta e tyre për të apeluar kundër tij.
“Ishte zgjedhja ime të kthehesha”, tregon Marku. “Askush nuk më detyroi. Ata thjesht ma ofruan ai mundësi”.
BBC ka shkuar dhe më tej më këtë çështja dhe ka pyetur dhe ministrin e Brendshëm të Shqipërisë Bledar Çuçi se çfarë masash ka marrë Shqipëria për të parandaluar që personat e dëbuar të kthehen në Britaninë e Madhe.
“Nuk është e mundur t’i vendosësh të gjithëve një çip për t’i ndjekur ku shkojnë. Nëse ka persona me precedentë penalë, veçanërisht në trafik, atëherë policia do të jetë në gatishmëri. Por në përgjithësi, personat që kthehen janë qytetarë të lirë në Shqipëri”, tha ministri.
“I kam sugjeruar koleges Suella Braverman, që të mundësohet gjithashtu legalizimi i menjëhershëm i të gjithë shqiptarëve që punojnë në Mbretërinë e Bashkuara në një punë të ndershme dhe që nuk kanë precedentë penalë”, shtoi Çuçi.
Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1kmh
0 %
Sun
20 °
Mon
26 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e fundit

(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është...

Sot, gara ndërkombëtare “Tiranathlon”/ Ja si do të devijohet qarkullimi në kryeqytet

(Skenderbeu.info)-Sot, gara ndërkombëtare “Tiranathlon”/ Ja si do të devijohet...

Nisja e sezonit turistik/ Policia bllokon skafin në Ksamil, gjobitet drejtuesi

(Skenderbeu.info)-Nisja e sezonit turistik/ Policia bllokon skafin në Ksamil,...

Shëngjini gati për të pritur turistët, më 3 qershor hapet zyrtarisht sezoni

(Skenderbeu.info)-Shëngjini gati për të pritur turistët, më 3 qershor...

Plagosën me armë 24-vjeçarin, shpallen në kërkim 4 të rinj në Kuçovë

(Skenderbeu.info)-Plagosën me armë 24-vjeçarin, shpallen në kërkim 4 të...

Parashikimi i motit për ditën e shtune, 27 maj 2023

(Skenderbeu.info)-Parashikimi i motit për ditën e shtune, 27 maj...

Rishikohet ligji i pronave në Shqipëri, synohet zgjidhje përfundimtare e problemeve

(Skenderbeu.info)-Rishikohet ligji i pronave në Shqipëri, synohet zgjidhje përfundimtare...
Raporto