fbpx

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’ ndërsa mblidhet samiti

Kreu i OKB-së ka paralajmëruar liderët botërorë se kombet janë “të bllokuar në mosfunksionim kolosal dhe global” dhe nuk të gatshëm të trajtojnë sfidat që kërcënojnë të ardhmen e njerëzimit.

Takimi i 77-të i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA) i liderëve botërorë mblidhet nën hijen e luftës së Rusisë në Ukrainë, e cila ka shkaktuar një krizë globale ushqimore dhe ka hapur çarje midis fuqive të mëdha në një mënyrë të paparë që nga Lufta e Ftohtë.

Duke folur në hapjen e takimit vjetor të nivelit të lartë në qytetin e Nju Jorkut, Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres filloi fjalimin e tij duke dhënë një notë shprese. Ai tregoi një foto të anijes së parë të ngarkuar nga OKB që transportonte grurë nga Ukraina – pjesë e marrëveshjes midis Ukrainës dhe Rusisë që OKB-ja dhe Turqia ndihmuan për ndërmjetësimin – në Bririn e Afrikës, ku miliona njerëz janë në prag të urisë.

Është, tha ai, një shembull premtimi dhe shprese “në një botë të mbushur me trazira”. Ai theksoi se bashkëpunimi dhe dialogu janë e vetmja rrugë përpara për të ruajtur paqen globale. Dy parime themelore të OKB-së që nga themelimi i saj pas Luftës së Dytë Botërore.

“Le të punojmë si një, si një koalicion i botës, si kombe të bashkuara,” u kërkoi ai udhëheqësve të mbledhur në sallën e madhe të Asamblesë së Përgjithshme. “Divergjenca midis vendeve të zhvilluara dhe atyre në zhvillim, midis Veriut dhe Jugut, midis të privilegjuarve dhe pjesës tjetër, po bëhet më e rrezikshme çdo ditë,” tha Sekretari i Përgjithshëm.

“Është në themel të tensioneve gjeopolitike dhe mungesës së besimit që helmojnë çdo fushë të bashkëpunimit global, nga vaksinat te sanksionet e deri te tregtia.

Bën thirrje për t’i dhënë fund luftës Rusi-Ukrainë.

Në krye të axhendës për shumë është pushtimi i Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt, i cili jo vetëm kërcënon sovranitetin e fqinjit të saj më të vogël, por ka ngritur frikën për një katastrofë bërthamore në centralin bërthamor më të madh të Evropës në juglindjen e vendit tani të pushtuar nga Rusia.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...

Popujt më inteligjentë në botë, ku renditen shqiptarët?

(Skenderbeu.info) Popujt më inteligjentë në botë Për disa dekada, Koeficienti...
Raporto