fbpx

Bosnje: Protesta kundër Milanovicit, mohoi genocidin e Srebrenicës

(Skenderbeu.info) Bosnje: Protesta kundër Milanovicit, mohoi genocidin e Srebrenicës

Ministria e Jashtme e Bosnjës u dërgoi sot një notë proteste autoriteteve të Zagrebit, duke dënuar mohimin e pretenduar të gjenocidit të Srebrenicës nga presidenti kroat Zoran Milanovic.

Kjo notë proteste i bë e ditur nga mediat në Sarajevë. Në të shenohet: “shpreh dënimin e fortë të deklaratave që dyshohet se ka bërë Milanovic më 12 shtator në Slloveni gjatë drekës së punës në samitin rajonal Brdo-Brioni, në të cilën ai pretendohet se ka thënë se “në Srebrenica nuk kishte gjenocid por një krim i rëndë lufte”. Në të njëjtën kohë, mediat dhanë lajmin për përgënjeshtrimin , ku Zyra e Presidentit Milanovic foli për “shpifje”.

“Këto janë gënjeshtra dhe ne nuk komentojmë gënjeshtra,” tha një zëdhënës i presidencës kroate. Pornota e protestës rritet në Sarajevë. Dënime të ashpra për deklaratat e supozuara të Milanoviçit erdhën nga Bashkësia Islame e Bosnjë-Hercegovinës dhe Shoqata e Nënave të Srebrenicës, të cilat në një mesazh drejtuar Milanoviçit e deklaruan atë jo më të mirëpritur në Bosnje-Hercegovinë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...

Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali

(Skenderbeu.info)-Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali Një 17-vjeçar shqiptar...

Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge

(Skenderbeu.info)-Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge  Tre kilogramë kokainë...

Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave...

NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja

(Skenderbeu.info)-NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë...

Greqi-Turqi: Mitsotakis, “nuk do t’i dorëzohemi provokimeve”

(Skenderbeu.info)-Greqi-Turqi: Mitsotakis, "nuk do t'i dorëzohemi provokimeve" 63% e turqve...

Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet dhe heronjtë

(Skenderbeu.info) Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet...
Raporto