Arrestohet bosi më i kërkuar i mafias në Itali, Matteo Messina Denaro

(Skenderbeu.info) Arrestohet bosi më i kërkuar i mafias në Itali, Matteo Messina Denaro.

Policia e Karabinierëve të Italisë ka arrestuar Matteo Messina Denaro, bosi më i kërkuar i mafias në vend, i cili kishte qenë në arrati për tre dekada.

Denaro, i cili u arrestua në kryeqytetin sicilian Palermo, dyshohet se është një bos i mafies Cosa Nostra të Siçilisë.

Ai është dënuar në mungesë me burgim të përjetshëm për rolin e tij në vrasjen e prokurorëve antimafia në vitin 1992, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino.

Gjithashtu përballet me një dënim të përjetshëm për rolin e tij në sulmet me bomba në Firence, Romë dhe Milano, të cilat vranë 10 persona vitin e ardhshëm.

Matteo Messina Denaro
Matteo Messina Denaro

Denaro, i mbiquajtur “Diabolik”, dikur konsiderohej kandidat për të qenë bosi i bosëve të mafias siciliane, pas vdekjes së Bernardo Provenzano, në 2016, dhe Salvatore Riina, në 2017.

60-vjeçari, i cili dikur pohoi në mënyrë famëkeqe: “Mbusha një varrezë, i vetëm”, me sa duket vazhdoi stilin e jetës së tij luksoze për ca kohë pasi doli në arrati, falë disa bankierëve.

Në gusht 2021, transmetuesi televiziv publik italian Rai publikoi një regjistrim që daton në mars 1993 në të cilin zëri i Denaro u identifikua për herë të parë gjatë një gjyqi në të cilin ai u thirr për të dëshmuar. Pas disa javësh, shefi iku dhe që atëherë nuk është gjetur më.

Ai u dënua dhe u dënua në mungesë në vitin 2002 me burgim të përjetshëm për vrasjen ose urdhërimin personal të vrasjes së dhjetëra njerëzve.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto