(Skenderbeu.info) Borë në shkretëtirë në jugperëndim të Algjerisë.

Algjeria dëshmoi reshje të rralla bore të martën në një numër zonash të shkretëtirës në jugperëndim të vendit.

Imazhet e publikuara nga autoritetet e provincës Bechar në Facebook treguan “Beni Ounif në të bardhë” ndërsa dunat e rërës fituan një batanije dëbore.

Kjo ishte reshja e parë e madhe e borës në zonë që nga viti 2012. Banorët e lumtur vendas kanë ndarë fotot dhe videoklipet e tyre në mediat sociale.

Zyra shtetërore e Meteorologjisë lëshoi alarme të hënën në mëngjes për reshje bore në Bechar në zonat midis 800 dhe 1000 metra mbi nivelin e detit.

Borë në shkretëtirë
Borë në shkretëtirë

Bora pritet të vazhdojë të bjerë të enjten në mbrëmje në provincat e tjera të shkretëtirës, duke përfshirë Ghardaia, e cila ndodhet 700 km në jug të Algjerit.

Zonat veriore të Algjerisë kanë pasur reshje të dendura bore dhe shiu prej disa ditësh. Rrugët janë bllokuar, duke izoluar qytete dhe fshatra, si dhe ka pasur vonesa në aeroporte.

Kjo pason një periudhë me reshje shumë të pakta, të cilat kanë shtyrë Ministrinë e Çështjeve Fetare t’u bëjë thirrje qytetarëve që të falin lutjet e veçanta për shi.

Në të vërtetë, Algjeria është përballur me një thatësirë për të paktën tre vjet. Nivelet e ujit në rezervuarë kanë rënë në mënyrë dramatike dhe rezervat e ujërave nëntokësore janë prekur.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto