fbpx

Biden:Pandemia e Covid-19 ka përfunduar në SHBA

(Skenderbeu.info)-Biden:Pandemia e Covid-19 ka përfunduar në SHBA ,edhe pse numri i amerikanëve që kanë vdekur nga Covid vazhdon të rritet.

Zoti Biden tha se edhe pse “ne kemi ende një problem“, situata po përmirësohet me shpejtësi.
Statistikat tregojnë se mbi 400 amerikanë mesatarisht vdesin nga virusi çdo ditë. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha javën e kaluar se fundi i pandemisë është “në horizont”.
Në një intervistë me programin CBS 60 Minutes të transmetuar të dielën, zoti Biden tha se SHBA po bëjnë ende “shumë punë” për të kontrolluar virusin. Intervista – e transmetuar gjatë fundjavës – u filmua pjesërisht në parkun e Auto Show në Detroit.
“Nëse vini re, askush nuk mban maska”, tha ai. “Të gjithë duket se janë në formë mjaft të mirë… Mendoj se po ndryshon”. Por zyrtarët e administratës i thanë mediave amerikane të hënën se komentet nuk sinjalizonin një ndryshim në politikë dhe nuk kishte plane për të hequr urgjencën e vazhdueshme të shëndetit publik Covid-19.
Në gusht, zyrtarët amerikanë zgjatën urgjencën e shëndetit publik, e cila ka qenë në fuqi që nga janari 2020, deri në 13 tetor. Deri më sot, më shumë se një milion amerikanë kanë vdekur nga sëmundja e koronavirusit. Të dhënat nga Universiteti Johns Hopkins tregojnë se mesatarja shtatë-ditore e vdekjeve aktualisht është mbi 400, me më shumë se 3,000 të vdekur javën e kaluar.
Në janar 2021, për krahasim, më shumë se 23,000 njerëz u raportuan të vdekur nga virusi gjatë një periudhe të vetme javore. Rreth 65% e popullsisë totale të SHBA-së konsiderohet plotësisht e vaksinuar. Disa mandate federale të vaksinave mbeten në fuqi në SHBA – duke përfshirë punonjësit e kujdesit shëndetësor, personelin ushtarak dhe disa qytetarë jo amerikanë që hyjnë në vend me aeroplan.
Republikanët kryesorë kritikuan vërejtjet e presidentit, me ish-Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, duke postuar në Twitter: “Biden tani thotë se ‘pandemia ka mbaruar’ pasi ai po dëbon dhjetëra mijëra ushtarë të shëndetshëm nga ushtria me mandatin e tij për vaksinën COVID”. Zyrtarët e shëndetit publik kanë shprehur optimizëm të kujdesshëm në javët e fundit se bota po shkon drejt një rikuperimi pandemik, por vazhdojnë t’i nxisin njerëzit të jenë të kujdesshëm.
Biden ne interviste
Presidenti amerikan Joe Biden
Të hënën, Dr Anthony Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, pranoi se situata ishte përmirësuar. Por në komentet e bëra në një institut kërkimor në Uashington DC, ai tha se shkalla ditore e vdekjeve mbeti “papranueshme e lartë”.
Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi nëse do të jemi në gjendje të ‘jetojmë me virusin’,” tha Dr Fauci. Ai gjithashtu paralajmëroi se variante të reja Covid-19 mund të shfaqen ende, veçanërisht në muajt e ardhshëm të dimrit. Shtetet e Bashkuara autorizuan së fundmi vaksina të reja që përputhen me versionin e variantit Omicron që aktualisht dominon në vend, me zyrtarët federalë të shëndetësisë që u kërkojnë amerikanëve që t’i mbajnë të përditësuar vaksinat e tyre.
Javën e kaluar, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se bota “nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t’i dhënë fund pandemisë”. “Nuk jemi ende aty”, tha ai. “Por fundi është në horizont.” Covid-19 gjithashtu vazhdon të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë e SHBA-së, me Byronë Kombëtare të Kërkimeve Ekonomike që raportoi javën e kaluar se sëmundja e lidhur me Covid kishte ulur fuqinë punëtore në SHBA me rreth 500,000 njerëz.
Zoti Biden tha se ai beson se pandemia ka pasur një ndikim “të thellë” në psikikën e amerikanëve. “Kjo ka ndryshuar gjithçka… qëndrimet e njerëzve për veten, familjet e tyre, për gjendjen e kombit, për gjendjen e komuniteteve të tyre,” tha ai. “Ka qenë një kohë shumë e vështirë. Shumë e vështirë.”
Më shumë se 6.5 milionë njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë në mbarë botën. SHBA-ja ka pasur numrin më të lartë të vdekjeve, e ndjekur nga India dhe Brazili.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez Mjekësor

(Skenderbeu.info) Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez...

Biden flet per kandidaturën 2024

(Skenderbeu.info)-Biden flet per kandidaturën e 2024 i cili do...

Biden zotohet t’i japë fund imunitetit të mediave sociale për “përhapjen e urrejtjes”

(Skenderbeu.info)-Biden zotohet t'i japë fund imunitetit të mediave sociale...

Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a është një postim në Instagram shkaku?

(Skenderbeu.info)-Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a...
Raporto