fbpx

Biden zotohet t’i japë fund imunitetit të mediave sociale për “përhapjen e urrejtjes”

(Skenderbeu.info)-Biden zotohet t’i japë fund imunitetit të mediave sociale për “përhapjen e urrejtjes”

 Al Jazeera

Presidenti i SHBA Joe Biden u ka bërë thirrje amerikanëve që të flasin kundër racizmit, duke thënë se ai do t’i kërkojë Kongresit të bëjë më shumë për t’i mbajtur kompanitë e mediave sociale përgjegjëse për përhapjen e urrejtjes.
“Supremacistët e bardhë nuk do të thonë fjalën e fundit,” tha Biden të enjten në Samitin e Bashkuar We Stand të liderëve lokalë, ekspertëve dhe të mbijetuarve. Biden tha se Shtetet e Bashkuara kishin përjetuar prej kohësh një “përmes linjës së urrejtjes” kundër grupeve minoritare, një që i ishte dhënë “shumë oksigjen” nga politika dhe media vitet e fundit.
Veprimtaria njohu gjithashtu komunitetet që pësuan sulme të bazuara në urrejtje, duke përfshirë të shtëna masive në një klub nate homoseksualësh në Orlando në 2016 dhe në një supermarket Buffalo, Nju Jork, në fillim të këtij viti, në të cilat 10 zezakë u vranë nga një racist i shpallur. Krimet e urrejtjes në SHBA arritën nivelin më të lartë të 12 viteve në 2020, të dhënat e fundit të disponueshme, tha FBI vitin e kaluar.
“Heshtja është bashkëpunim”
Pjesëmarrësit e duartrokitën Bidenin kur ai tha se donte që Kongresi “të mbante përgjegjëse kompanitë e mediave sociale për përhapjen e urrejtjes”. “Unë po i bëj thirrje Kongresit që të heqë qafe imunitetin e veçantë për kompanitë e mediave sociale dhe të vendosë kërkesa shumë më të forta transparence për të gjitha ato,” tha Biden.
Shtëpia e Bardhë ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur për revokimin e seksionit 230, një ligj që mbron kompanitë online nga përgjegjësia për përmbajtjen e postuar nga përdoruesit, dhe gjithashtu ka mbështetur rritjen e zbatimit të anti-trustit dhe transparencës në kompanitë e teknologjisë. Ngjarja e Shtëpisë së Bardhë vjen vetëm disa javë pasi Biden paralajmëroi në një fjalim në Filadelfia se republikanët “ekstremistë” janë një kërcënim për demokracinë. Biden adresoi kritikat se fjalimi ishte përçarës të enjten

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez Mjekësor

(Skenderbeu.info) Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez...

Biden:Pandemia e Covid-19 ka përfunduar në SHBA

(Skenderbeu.info)-Biden:Pandemia e Covid-19 ka përfunduar në SHBA ,edhe pse...

Biden flet per kandidaturën 2024

(Skenderbeu.info)-Biden flet per kandidaturën e 2024 i cili do...

Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a është një postim në Instagram shkaku?

(Skenderbeu.info)-Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a...
Raporto