Belgjikë, alarm për sulm terrorist në metronë e Brukselit

(Skenderbeu.info)-Belgjikë, alarm për sulm terrorist në metronë e Brukselit

Një e-mail kërcënues në gjuhen ruse në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, alarmoi autoritetet. Mediat lokale raportuan se Komisioni Europian (KE) kontaktoi policinë pasi mori një email në gjuhën ruse se është planifikuar një sulm në metronë e Brukselit më 8 mars.
Megjithëse e-maili nuk erdhi nga një burim i besueshëm, Prokuroria e Përgjithshme e Brukselit nisi hetimet. Policia Federale Hekurudhore Belge ka kryer kontrolle në metro gjatë natës dhe ka shtuar patrullimet.
Një nga gazetat me tirazhin më të madh në vend “Le Soir” raportoi se e-maili përmbante kërcënime se sulmi mund të kryhet midis stacioneve Yser dhe Rogier në metronë e Brukselit.
Po ashtu u konstatua se personi, i cili ka deklaruar në email se ishte rus, ka kontaktuar dy herë me KE-në, herën e parë më 16 shkurt dhe më pas më 3 mars. Në e-mailin e 3 marsit thuhej se “dua të paralajmëroj se ndërsa BE-ja vazhdon politikën e saj agresive, në territorin e Unionit do të fillojnë sulmet masive terroriste”.
Më poshtë thuhet se më 8 mars, metroja në Bruksel do të hidhej në erë.
Edhe pse ende nuk ka prova, autoritetet vazhdojnë të jenë në gatishmëri të lartë.
Në mars 2016, të paktën 32 persona humbën jetën dhe 340 të tjerë u plagosën në sulmet me bomba në aeroportin e Brukselit dhe stacionin e metrosë Maalbeek në qendër të qytetit.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet

(Skenderbeu.info)-Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet Donald...

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...
Raporto