Begaj apel në nisje të fushatës: Partitë të japin oferta sa më transparente

(Skenderbeu.info)-Begaj apel në nisje të fushatës: Partitë të japin oferta sa më transparente

Presidenti Bajram Begaj i ka bërë thirrje partive politike të paraqesin oferta sa më të qarta dhe transparente në fushatën zgjedhore të 14 majit.

Në prag të nisjes zyrtare të fushatës elektorale, ai ta se fenomenet si blerja e votës dhe manipulimi i zgjedhjeve janë të patolerueshme.

“Proceset demokratike në Shqipëri janë ndërtuar me kontributin e çdo bashkëqytetari. Institucionet që ju përfaqësoni kanë përgjegjësinë e madhe të menaxhimit të të gjithë procesit zgjedhor sipas standardeve demokratike. Miradministrimi i zgjedhjeve duhet të përmbushë standardet e pacenueshme që këto zgjedhje të mos cilësohen thjeshtë si “më të mira” se ato të mëparshme. Entuziasmi i partive politike nuk mund të jetë entuziasmi i asnjë aktori institucional përgjegjës për mbarëvajtje e zgjedhjeve”, u shpreh Begaj.

Sipas tij “Partitë politike duhet të japin ofertë sa më të qartë dhe transparente. Eksperiencat e mëparshme na kanë përballur me forma të paligjshme pjesë e procesit zgjedhor. Fenomenet e shit blerjes së votës, keqpërdorimit të burimeve financiare, financimet e paligjshme, prishja apo manipulimi i procesit zgjedhor janë të patolerueshme. Policia duhet të reagojë përballë çdo fenomeni që cenon procesin zgjedhor”.

Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...

Lirimi nga burgu i Saimiri Tahirit/ “Vërsulet” Bardhi: Vendim politik

(Skenderbeu.info)-Lirimi nga burgu i Saimiri Tahirit/ “Vërsulet” Bardhi: Vendim...

Saimir Tahiri lirohet nga burgu

(Skenderbeu.info)-Saimir Tahiri lirohet nga burgu Lirohet nga burgu ish-ministri i...

Vuçiç takohet me Ramën për situatën në veri: Do mbizotërojë arsyeja

(Skenderbeu.info)-Vuçiç takohet me Ramën për situatën në veri: Do...

1 Qershori, Meta uron fëmijët: Duam një Shqipëri të sigurtë

(Skenderbeu.info)-1 Qershori, Meta uron fëmijët: Duam një Shqipëri të...

Rama paralajmëron bizneset/ Nuk do toleroj përdorimin e qeseve plastike

(Skenderbeu.info)-Rama paralajmëron bizneset/ Nuk do toleroj përdorimin e qeseve...
Raporto