Banorët e Bërxullës protestë te kadastra: 24 orë afat, ndryshe bllokojmë hyrjen

(Skenderbeu.info)-Banorët e Bërxullës protestë te kadastra: 24 orë afat, ndryshe bllokojmë hyrjen

Këtë të martë banorët e Bërxullës e kanë zhvendosur protestën në zyrat qendrore të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës. Me thirrjet ndaj përfaqësuesve të këtij institucioni që t’u japin informacion mbi certifikimin e pronave, ata arritën të futen edhe në ambientet e brendshme, por sërish u përballën me indiferencë dhe mungesë përgjigje. Në këto kushte banorët vendosën afat 24 orë për kthimin e një përgjigjeje, duke thënë së do të protestojnë sërish derisa të marrin zgjidhje.
Kjo e martë shënoi skadimin e afatit që banorët e Bërxullës i vendosën drejtoreshës së përgjithshme të Aluiznit, Dallëndyshe Bici, mbi një përgjigje për fatin e pronave dhe tokave të tyre që preken nga projekti Thumanë-Kashar. Agjencia Shtetërore e Kadastrës ishte institucioni ku ata protestuan që prej orëve të para të mëngjesit, ku arritën të futen edhe në ambientet e brendshme për të komunikuar me drejtorin përgjegjës për zonën e tyre, por sërish nuk morën asnjë përgjigje.
Me një heshtje të tillë ata ndeshen sistematikisht prej 7 muajsh që protestojnë, edhe pse kanë bërë shpesh aplikime dhe kërkesa të shumta.
Një rast flagrant është denoncimi që bëri kjo zonjë, të cilës prej vitesh nuk i jepet certifikata e pronësisë, ndryshe nga dy kunetërit e saj, që ajo pretendon se e kanë përfituar kundrejt parave.
Banorët i vunë një afat të ri 24 orësh përgjegjësve të institucionit, që t’u japin një sqarim për pronat, në të kundërt paralajmëruan se do të protestojnë pa ndalur duke bllokuar hyrjen e institucionit.
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie në greminë, plagosen dy turistët francezë

(Skenderbeu.info)-Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie...

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit

(Skenderbeu.info)-Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit Një makinë...

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe Shqipëri

(Skenderbeu.info)-Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe...

Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës

(Skenderbeu.info)-Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës Ekspertë nga Shqipëria...

Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës

(Skenderbeu.info)-Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës Muaji maj shënoi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...
Raporto