Autoritetet polake thonë se kanë “thyer” rrjetin e spiunazhit

(Skenderbeu.info)-Autoritetet polake thonë se kanë “thyer” rrjetin e spiunazhit

Një rrjet spiunimi rus në Poloni është ‘thyer’ sipas Shërbimit Sekret polak dhe ministrisë së Mbrojtjes të këtij vendi.

Transmetuesi privat RMF FM raportoi dje se një grup i spiunëve që punonin për Rusinë janë arrestuar.

RMF raportoi se Shërbimi Sekret polak ka arrestuar gjashtë persona nën dyshimin se kanë spiunuar për Rusinë dhe pretendojnë se ky grup planifikonte aktivitete sabotimi.

Duke folur për këtë rrjet spiunësh, ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak tha për transmetuesin publik Polskie Radio 1: “dua të përmend suksesin e madh që u arrit nga zyrtarët e agjencisë së inteligjencës, sepse i tërë rrjeti i spiunëve është zbuluar”.

“Është një dëshmi e pakontestuar se shërbimet polake të inteligjencës po punojnë në sigurinë e vendit tonë në një mënyrë shumë efikase”, shtoi Blaszczak.

Ai refuzoi të japë detaje lidhur me rastin duke thënë se ato do t’i zbulojë ministri i Brendshëm, Mariusz Kaminski gjatë një konference për media.

RMF kishte raportuar se gjashtë persona janë arrestuar në lindje të Polonisë të cilët po punonin për agjencitë ruse të inteligjencës.

Spiunët kishin kamera të fshehura nëpër stacionet e trenave, kryesisht më jug të vendin në rajonin Podkarpakcie.

Ato kamera janë gjetur në aeroportin Jasionka në afërsi të Rzesszow, që ishte bërë pika kyçe për transportimin e armëve dhe municionit në Ukrainë.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet

(Skenderbeu.info)-Trumpit nuk do t’i vendosen prangat kur të dorëzohet Donald...

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...
Raporto