(Skenderbeu.info)-Audi po përgatit një model elektrik për të zëvendësuar A3

Audi synon të nxjerr në treg një veturë të re të vogël elektrike që do të bazohet në platformën e gjeneratës së ardhshme nga Grupi Volkswagen
Edhe pse nuk është konfirmuar zyrtarisht, modeli i ardhshëm elektrik i Audi do të shërbejë si zëvendësim për A3.
“Ne po shkojmë drejt qëllimit që të bëhemi një markë 100 për qind elektrike. Deri në vitin 2027, ne duam të ofrojmë një veturë plotësisht elektrike në çdo segment. Së fundmi vendosëm të prezantojmë një model shtesë elektrik të nivelit fillestar që do të ulet nën Audi Q4 e -tron”, tha drejtori i Audi, Markus Duesmann.Modeli i ri elektrik i nivelit fillestar do të ofrohet si një hatchback me katër dyer dhe një sedan me katër dyer, sipas Autocar. Ai pritet të bazohet në platformën SSP, e cila aktualisht po zhvillohet me emrin e koduar Project Trinity.

Ai duhet të sjellë një përmirësim mbi platformën aktuale MEB dhe të ofrojë një distancë deri në 700 kilometra. Gjithashtu, do të mundësojë karikimin deri në 270 kW, që do të thotë se një karikim dhjetë minuta do të jetë i mjaftueshëm për të kaluar 129 kilometra. Audi i ri elektrik do të përdorë teknologjinë e re të baterive Unified Cell të Volkswagen.
Duesmann tha se Audi planifikon të prezantojë 20 modele të reja deri në vitin 2025, dhe më shumë se gjysma do të jenë elektrike. Ardhja e pasuesit elektrik të modelit A3 pritet pas paraqitjes së Q6 e-tron, modeli i parë i bazuar në platformën e re dhe më premium Premium Platform Electric, ose PPE.
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...

Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

(Skenderbeu.info)-Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore Aspark...

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

(Skenderbeu.info)-Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy...

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

(Skenderbeu.info)-Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh Apple Inc ka...

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

(Skenderbeu.info)-E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj Gjatë Computex...

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...
Raporto