fbpx

Atletico Madrid dënon thirrjet e tifozeve ndaj Vinicius Junior të Real Madridit

(Skenderbeu.info)-Atletico Madrid dënon thirrjet e tifozeve ndaj Vinicius Junior të Real Madridit jashtë stadiumit të tyre përpara derbit të së dielës në La Liga.
Disa tifozë kënduan këngë raciste kur hynë në Wanda Metropolitano para fitores 2-1 të Realit. Atletico thotë se ata do të bashkëpunojnë në një hetim nga autoritetet.
“Këto thirrje provokojnë neveri dhe indinjatë të madhe,” thuhej në një deklaratë të Atletico Madrid. “Ne nuk do të lejojmë asnjë individ të fshihet pas ngjyrave tona për të shqiptuar fyerje të natyrës raciste ose ksenofobike.”
Të hënën, La Liga dënoi “gjuhën e urrejtjes” dhe tha se do të punojë me autoritetet “për të identifikuar dhe sjellë para drejtësisë” fajtorët.
Abuzimi i së dielës pasoi nga komentet e disa ekspertëve në Spanjë që kritikuan së fundmi festimin e golit të Vinicius, në të cilin ai kërcen me flamur nga këndi.
Sulmuesi 22-vjeçar brazilian u përgjigj të premten, duke thënë se “lumturia e një braziliani me ngjyrë në Evropë” qëndron pas kritikave të fundit.
Atletico Madrid dënon thirrjet e tifozeve ndaj Vinicius Junior të Real Madridit jashtë stadiumit të tyre përpara derbit të së dielës në La Liga
Vinicius
Atletico Madrid u ka kërkuar autoriteteve të identifikojnë tifozët që morën pjesë në brohoritje, në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë me “përjashtimin e menjëhershëm” të tyre nga klubi. Deklarata shtoi:
“Klubi ynë ka qenë gjithmonë i njohur për të qenë një hapësirë ​​e hapur dhe gjithëpërfshirëse për tifozët e kombësive, kulturave, racave dhe klasave të ndryshme shoqërore.Dhe disa nuk mund të dëmtojnë imazhin e mijëra e mijëra tifozëve të Atletit që mbështesin ekipin e tyre me pasion dhe respekt për kundërshtarët e tyre.
Ne kemi zero tolerancë për racizmin, angazhimi ynë në luftën kundër kësaj plage sociale është total dhe nuk do të ndalemi derisa ta eliminojmë atë.
“Dhimbja e ndjerë nga familja bardhekuq për këtë ngjarje është e madhe. Nuk mund të lejojmë askënd që të lidhë fansat tanë me këtë sjellje dhe të vërë në dyshim vlerat tona për shkak të një pakice që nuk na përfaqëson.”
Agjenti Pedro Bravo tha gjatë një diskutimi televiziv spanjoll për Vinicius se “në Spanjë, ju duhet të respektoni rivalët dhe të ndaloni të luani majmunin”, duke çuar në akuza për racizëm. Që atëherë ai ka kërkuar falje.
Vinicius u mbështet nga disa yje të futbollit brazilian në mediat sociale, duke përfshirë Pele dhe Neymar, ndërsa Real Madrid gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar komentet e ekspertit të premten.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Roma, Roger Ibañez kundër çdo tabuje: “Ne do të luftojmë për Scudetton”

(Skenderbeu.info)-Roma, Roger Ibañez kundër çdo tabuje: "Ne do të...

Euro 2024, shortet kualifikuese

(Skenderbeu.info)-Euro 2024, shortet kualifikuese Tashmë janë përcaktuar vazot për shortin...

Interi në zi, vdes Giancarlo Beltrami

(Skenderbeu.info)-Interi në zi, vdes Giancarlo Beltrami në moshën 85-vjeçare. Për...

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas...

Hungari-Itali, formacionet e mundshme

(Skenderbeu.info)-Hungari-Itali, formacionet e mundshme në orën 20:45 Hungari-Itali do të...

Roma, Paulo Dybala synon Interin

(Skenderbeu.info)-Roma, Paulo Dybala synon Interin Shtohen shpresat për një rikthim...

Kaka mes maratonës dhe pankines: ‘Modeli im është Ancelotti’

(Skenderbeu.info)-Kaka mes maratonës dhe pankines: ‘Modeli im është Ancelotti’ Braziliani...

Juventus: një hipotezë e zëshme për Allegri

(Skenderbeu.info)-Juventus: një hipotezë e zëshme për Allegri Fillimi i kampionatit...
Raporto