Astronauti i dytë që shkeli në Hënë martohet sërish në ditëlindjen e 93-të

(Skenderbeu.info) Astronauti i dytë që shkeli në Hënë martohet sërish në ditëlindjen e 93-të.

Astronauti legjendar i Apollo 11 Buzz Aldrin, personi i dytë që shkeli në Hënë, tha se ishte martuar me të dashurën e tij prej shumë kohësh të premten, në ditëlindjen e tij të 93-të.

Aldrin dhe Anca Faur, nënkryetare ekzekutive e Buzz Aldrin Ventures, u martuan në një ceremoni private.

“Në ditëlindjen time të 93-të… kam kënaqësinë të njoftoj se dashuria ime prej kohësh, Dr Anca Faur dhe unë u martuam”, shkroi Aldrin në Twitter së bashku me fotot e tij dhe Faur, e cila thuhet se është 63 vjeç.

“Ne u bashkuam në martesën e shenjtë në një ceremoni të vogël private në Los Anxhelos dhe jemi po aq të emocionuar sa adoleshentët që po ikin.”

Buzz Aldrin
Buzz Aldrin

Sipas profilit të saj në LinkedIn, Faur fitoi një doktoraturë në inxhinieri kimike nga Universiteti i Pittsburgh në 1996 dhe kishte punuar më parë për Union Carbide dhe Johnson Matthey përpara se të bashkohej me Buzz Aldrin Ventures. Ajo kishte shërbyer gjithashtu si arkëtare për Këshillin e Biznesit të Hidrogjenit në Kaliforni.

Tre martesat e mëparshme të Aldrin përfunduan me divorc.

Astronauti amerikan është anëtari i fundit i mbijetuar i misionit Apollo 11, gjatë të cilit ai dhe Neil Armstrong bëhen njerëzit e parë që shkelën në Hënë, më 20 korrik 1969.

Michael Collins, i cili pilotoi modulin e komandës ndërsa shokët e tij të ekuipazhit ecnin në sipërfaqen hënore, vdiq në prill 2021 dhe Armstrong vdiq në 2012.

Që nga pensionimi nga NASA në 1971, Aldrin ka mbetur një avokat i fortë i eksplorimit të hapësirës.

Një krater në Hënë pranë vendit të uljes së Apollo 11 është emëruar në nder të tij.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto