Aston Martin ndërton motorë dhe sisteme transmisioni të reja për veturën DB5 dhe modele të tjera klasike

(Skenderbeu.info)-Aston Martin ndërton motorë dhe sisteme transmisioni të reja për veturën DB5 dhe modele të tjera klasike

Aston Martin po e bënë më të lehtë për t’i mbajtur në rrugë veturat klasike si DB4, DB5, DB6 dhe disa modele me motor V8 nga vitet 1960 dhe 1970. Kompania është duke rifutur pjesë mekanike vitale si blloqet e motorit, kokat e cilindrave dhe kutitë e marsheve.
Të gjitha pjesët e reja përputhen me specifikimet origjinale të prodhuesit. Ato gjithashtu vijnë me dokumentacion për të mbështetur origjinën e pjesëve të këmbimit.
Programi i Aston Martin për mbajtjen e veturave në rrugë është pjesërisht përgjegjës për ri-futjen e këtyre pjesëve. Kompanisë iu desh të krijonte mjete të reja për të bërë komponentët për automjete si DB5 Goldfinger dhe DB4 GT Zagato, raporton Motor 1.
Duke e bërë këtë, ekziston një mundësi për të fituar para për t’i shitur pjesët pronarëve ekzistues të makinave origjinale.
Kompania ka punuar me ZF për krijimin e një kutie ingranazhi që përputhet me specifikimet origjinale. Është hera e parë që shembuj të rinj të kësaj pjese janë në dispozicion që nga fillimi i viteve 1970, sipas njoftimit të Aston Martin.
Këto vetura origjinale janë mjaft të vlefshme sot. Për shembull, shtëpia e ankandeve duPont Registry aktualisht ka një listim me me një Aston Martin DB6 të vitit 1966 me një çmim të kërkuar prej 898,780 dollarë.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike...

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

(Skenderbeu.info)-Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet...

WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels

(Skenderbeu.info)-WhatsApp prezantoi një veçori të re Channels Aplikacioni popullor WhatsApp...

Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate

(Skenderbeu.info)-Honda prezantoi modelin kompakt të crossover-it Elevate Përpara nisjes së...

Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë për herë të parë një orkestër

(Skenderbeu.info)-Koreja e Jugut, “EveR6”, roboti që do të drejtojë...

Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë

(Skenderbeu.info)-Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë Komisioni Federal i Tregtisë...

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

(Skenderbeu.info)-Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në...

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...
Raporto