Goditje trafikut të drogës/Asgjësohen 317,000 kilogramë kanabis

(Skenderbeu.info)-Goditje trafikut të drogës/Asgjësohen 317,000 kilogramë kanabis

Vetëm disa orë pasi Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të Zbatimit të Drogës, NDLEA, gjenerali Mohamed Buba Marwa, u zotua se do t’ua vështirësonte jetën baronëve dhe karteleve të drogës në vitin e ri, nëse ata nuk arrijnë të tërhiqen nga tregtia e paligjshme. Nigeri,  u shkatërruan dhe u dogjën depo dhe tenda të mëdha që ruanin më shumë se 317,417. kilogramë (317.4 ton metrikë) të substancës psikoaktive në një operacion dyditor.
Të paktën një burrë që imitonte policinë, Omoruan Theophilus, 37 vjeç, i cili parakaloi si inspektor i dyshuar për të çuar drogën nga pyjet në qytete, dhe tre individë të tjerë, Aigberuan Jacob, 42 vjeç; Ekeinde Anthony Zaza, 53 vjeç dhe Naomi Patience Ohiewere, 42 vjeç, u arrestuan në lidhje me drogën.
Goditje trafikut të drogës/Asgjësohen 317,000 kilogramë kanabis dogjën depo dhe tenda të mëdha që ruanin më shumë se 317,417. kilogramë droge
asgjesimi i droges
Komuniteti Opuje në Zonën e Qeverisjes Lokale Owan West, shteti Edo, është i famshëm për kultivimin e kanabisit, ku kartelet investojnë burime të mëdha, presin pemë të lira nga rezervat pyjore dhe kultivojnë kanabis në një shkallë të madhe, duke zënë qindra hektarë. Pas korrjes, ata ndërtojnë magazina brenda rezervateve pyjore dhe punësojnë shërbimet e të rinjve të armatosur për të ruajtur magazinat 24/7.
Në të njëjtën linjë, të enjten, më 19 janar, Agjencia arrestoi një sindikatë kriminale të përfshirë në trafikimin e monedhës amerikane të falsifikuar në Lagos. Gjatë një operacioni të kombinuar të kryer nga oficerët e NDLEA me kolegët e tyre EFCC, një total prej 269,000 dollarë amerikanë të falsifikuar u gjetën nga sindikata në zonën Oniru Shoprite të Lekki, Lagos, ku u arrestuan tre të dyshuar.
Goditje trafikut të drogës/Asgjësohen 317,000 kilogramë kanabis dogjën depo dhe tenda të mëdha që ruanin më shumë se 317,417. kilogramë droge
asgjesimi i droges
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto