fbpx

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur për skulpturat tërheqëse të kafshëve.Familja e tij konfirmoi vdekjen e tij të mërkurën në moshën 72-vjeçare.

Tom Benner, artisti kanadez, skulpturat më të mëdha se jeta e të cilit përshkruanin natyrën dhe i detyruan audiencën të reflektonin për veten në lidhje me mjedisin e tyre, ka vdekur. Benner jetoi dhe vdiq në Londër, Ont.

Familja e tij konfirmoi vdekjen e tij të mërkurën në moshën 72-vjeçare. Arti i Benner ishte pjesë e lëvizjes së njohur si Rajonalizmi i Londrës në vitet 1960 dhe 1970, duke sfiduar mënyrën se si artisti vendoset në botën e artit dhe në komunitet.

“Kur mendoj për punën e Tomit, mendoj kryesisht për dashurinë e tij për natyrën dhe mjedisin,” tha Catherine Elliott Shaw, ushtruese e detyrës së menaxherit të Galerisë McIntosh në Western University dhe ish-kuratorja e saj.

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur për skulpturat tërheqëse të kafshëve.Familja e tij konfirmoi vdekjen e tij të mërkurën në moshën 72-vjeçare.
Cassandra Getty,

Puna e Benner është shfaqur në të gjithë Kanadanë, duke përfshirë në Stacionin Union në Toronto dhe në Qendrën e Konfederatës së Arteve të Charlottetown, ku ai krijoi një Moose ikonë që qëndron jashtë ndërtesës.

“Ai do të thoshte shumë për kulturën e këtij rajoni dhe për artin kanadez në përgjithësi,” tha Cassandra Getty, kuratore e artit në Muzeun e Londrës.

“Ai pohoi zërin e tij unik dhe mënyrën e tij të punës që njihej menjëherë. Ishte shumë i matur në punën e tij rreth idesë se si njerëzimi po kërcënonte mjedisin.”

faqen e tij të internetit, biografia e Benner shënon se ai jetonte me gruan e tij Pauline dhe kunatin.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

‘Vila e Titos’ në Nju Jork shitet për 50 milionë dollarë

(Skenderbeu.info) 'Vila e Titos' në Nju Jork shitet për...

Performanca pa frikë e Ana de Armas meriton një film më të mirë se “Bjonde”

(Skenderbeu.info)-Performanca pa frikë e Ana de Armas meriton një...

”Mes çarçafëve” shfaqja e radhës e Teatrit Shëtitës “Çajupi”

(Skenderbeu.info)-''Mes çarçafëve” është shfaqja e radhës e Teatrit Shëtitës...

“Muzeu i Fjalëve”, i pari në llojnë e tij në Ankara

(Skenderbeu.info) “Muzeu i Fjalëve”, i pari në llojnë e...

Sofra Poetike Borås në Suedi do të organizojë Festivalin e Poezisë

(Skenderbeu.info) Sofra Poetike Borås në Suedi do të organizojë...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...
Raporto