fbpx

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin

Dy mendje të zhveshura dhe të ‘dukshme’ në intimitetin e ndjenjave falë shkencës, duke kërkuar dallimet por mbi të gjitha analogjitë që mund të aktivizojë një meditim i njëkohshëm dhe i përbashkët: mbërrin Maxxi “Mendja medituese”.

Art, Shkencë dhe  Mendje e Ndriçuar “, një shfaqje që biologu dhe natyralisti Daniel Lumera krijoi së bashku me Giacomo Rizzolatti, shkencëtar i Institutit të Neuroshkencës CNR dhe zbulues i neuroneve. Kjo shfaqe wshtw planifikuar tw mbahet në muzeun Capitoline nga 20 deri më 24 shtator 2022.

Me synimin për të demonstruar potencialin që lind nga bashkimi i artit, shkencës dhe meditimit, “Mendja medituese” është një përvojë që ju lejon të vëzhgoni proceset nervore zakonisht të padukshme për syrin e njeriut: duke përdorur një teknologji specifike (edhe me përdorimin e një shirit i veçantë koke), ajo që ndodh në tru gjatë meditimit do të përkthehet në ngjyra (një spektër ngjyrash që varion nga blu në të kuqe) dhe do të shfaqet në një ekran në kohë reale. Performanca, e cila do të zhvillohet në dhomën Carlo Scarpa, parashikon një angazhim të jashtëzakonshëm nga Lumera (një nga referencat ndërkombëtare në praktikën e meditimit) i cili do të qëndrojë në gjendje meditimi për rreth 7 orë në ditë për 5 ditë. Për këdo që do të marrë pjesë, eventi do të përbëhet nga tre nivele: vëzhgimi i asaj që po ndodh, meditimi dhe më pas mundësia për t’u ngjitur në skenë dhe për t’u “bërë” vepër arti. Tashmë në prezantimin e sotëm, Lumera propozoi një parashikim të asaj që do të ndodhë duke përfshirë presidenten e Maxxi Giovanna Melandri në një praktikë të shkurtër meditimi për dy persona, e “rrëfyer” menjëherë në ekran. ansa.it

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani

(Skenderbeu.info)-Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani Brenda kesaj vere,...

Horoskopi 25 shtator 2022

(Skenderbeu.info)  Horoskopi 25 shtator 2022 Dashi Gjatë kësaj dite do dini...

Korçe/Abuzohet me çmimin e druve

(Skenderbeu.info)-Korçe/Abuzohet me çmimin e druve Kriza e cmimeve ne teresi...

Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut

(Skenderbeu.info)-Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut. Shkaku...
Raporto