fbpx

Arti japonez që na ndihmon të shërohemi

(Skenderbeu.info)- Arti japonez që na ndihmon të shërohemi

BBC

Me një ekspozitë të madhe dhe një shfaqje televizive të suksesshme që feston dashurinë tonë për rregullimin e objekteve, Rosalind Jana reflekton mbi fuqinë restauruese të riparimit.

Pjesa e tekstilit të Yuko Edwards Untitled (Skeleton) (2022) është bërë nga shumë duar. Skeleti në fjalë është i butë: një përbërje prej pëlhure dhe fijeje, copëza e tij prej kockash dhe mishi ngjyrë bezhë të mbështetur me ndezje të kuqe. Shikojeni nga afër dhe do të shihni qepjet. Disa janë të rregullta – të vogla, të njëtrajtshme, metodike – ndërsa të tjerët janë të dehur dhe të çrregullt, duke gërvishtur kamoshi artificial. Aty pranë, shfaqet një video e titulluar On Skin.(Credit: Yuko Edwards)

Në të, ne shohim ndezjen dhe zhytjen e gjilpërave. Ky skelet është bashkuar pjesë-pjesë së bashku në një seri punëtorish. Teksa qepin, shumë nga prodhuesit e saj kujtojnë kohën kur edhe ata janë qepur.

Ata diskutojnë për plagët e lëna pas. Një plagë është thurur së bashku me qepje. Edhe pasi ato qepje hiqen ose shpërndahen, dëshmitë e pranisë së tyre mbeten në lëkurë. Kreshta të zbehta, shkëlqim rozë, rrudha dhe zhytje dhe grimca indesh: shenjat e lëna pas janë një kujtim, një kujtesë e asaj periudhe rikuperimi fizik. Nuk quhet kot “të jesh në shërim”.

 

Pjesa e Edwards mund të gjendet në Eternally Yours, një ekspozitë me gamë të gjerë kushtuar “kujdesit, riparimit dhe shërimit” në Somerset House të Londrës. E lirë për publikun dhe që shfaqet deri më 25 shtator, shfaqja bashkon një gamë të gjerë artistësh dhe zejtarësh në eksplorimin e ripërdorimit, ripërdorimit dhe riparimit.

Projektet e artit të komunitetit, si p.sh. Edwards-it që fërkojnë supet me pjesë të tjera tekstile, duke përfshirë pulovrat e gërmuara me vrima të Celia Pym, të rigjallëruar me mallkim të gjerë dhe skenat e Aya Haidar të udhëtimeve të refugjatëve sirianë të qëndisura në thembra të këpucëve të konsumuara.

New exhibition Eternally Yours features whole range of repair-centred artistry, including Celia Pym's darned sweaters (Credit: Celia Pym)

 

Veshjet janë një temë konsistente gjatë gjithë ekspozitës, e përdorur për të eksploruar mundësitë praktike dhe emocionale të dëmtimit të fiksuar dhe një jetë të re të fryrë në pëlhura të vjetra. Pjesë të tjera të shquara, duke përfshirë këpucët me njolla të Ellen Sampson, veshjet e riprodhuara post-apokaliptike të Tenant of Culture dhe një jorgan mahnitës Gee’s Bend, i bërë nga komuniteti i izoluar afrikano-amerikan në Alabama, tani i njohur për punën e tyre të ndërlikuar të tekstileve ndër breza.

Megjithatë, riparimi shkon përtej veshjet. Nga arti i lashtë japonez i kintsugi (përmirësimi i dukshëm i qeramikës së thyer, zakonisht duke përdorur ar pluhur) deri te risitë e reja si FORMcard e Peter Marigold (një formë e shkrirë dhe e formësueshme e bioplastikës që mund të përdoret për të ndrequr shpejt gjithçka nga një lopatë në një abazhur. ), të gjitha llojet e metodave dhe qasjeve për riparim gjenden këtu.

Në qendër të ekspozitës ndodhet Beasley Brothers’ Repair Shop, një dritare kërcyese e krijuar nga stilisti Carl Clerkin e modeluar në dyqanet e vjetra të riparimit në East End që synonin të rregullonin çdo gjë që keni sjellë. Gjatë ekspozitës ky “dyqan” ka qenë mikpritëse e një kasti rrotullues artistësh që punojnë me objekte të hedhura, duke i shndërruar ato në pjesë që ndonjëherë janë të bukura, ndonjëherë funksionale.

Për kuratoren e vjetër të Somerset House, Claire Catterall, pyetjet e ngritura nga riparimi – pyetjet në lidhje me mbeturinat, jetëgjatësinë dhe përdorimin – kanë qarkulluar për një kohë. Megjithatë, ato u sollën në lehtësim të mprehtë nga pandemia. “U bë shumë më tepër për vetë-shërimin, dhe gjithashtu për të ndihmuar njëri-tjetrin dhe komunitetin,” shpjegon ajo. “Kjo ide se një riparim është diçka që është një akt kujdesi doli me të vërtetë në plan të parë.”

Catterall filloi të punojë në shfaqje gjatë bllokimit, duke e hedhur rrjetën e saj gjerësisht për të gjitha llojet e shembujve dhe mënyrave për t’iu qasur kësaj teme të gjerë. “Pothuajse nuk po kuroja një ekspozitë… procesi u bë shumë instinktiv”, shton ajo. “Thjesht po përpiqej të gjente gjëra që hapnin një mënyrë tjetër të shikimit të riparimit… dhe kishin [një] rezonancë interesante”.

Edhe pse disa objekte mund të kërkojnë ndërhyrje të specialistëve, shumë gjëra të përdorura dhe të veshura nëpër shtëpi mund të riparohen atje, nëse e dini se çfarë jeni duke bërë. Çdo disa vjet shfaqet një vrull i ri për teknikat “bëj dhe rregullo”, duke i inkurajuar njerëzit të mësojnë se si të zgjasin jetën e rrobave të tyre përmes qepjes, sharjes dhe ruajtjes së kujdesshme. Shpesh, një vrull i tillë shoqërohet me justifikime për aftësitë praktike që kanë dalë jashtë njohurive të zakonshme.

Hit BBC show The Repair Shop has lured audiences in with its emotional stories of restoration (Credit: BBC)

Ne kemi një oreks të madh për ato histori. Suksesi i emisionit të BBC-së The Repair Shop – tani në serinë e tij të dhjetë dhe i disponueshëm për t’u parë në Discovery+ në SHBA – është dëshmi e interesit tonë të vazhdueshëm për tregtitë manuale të ekspertëve, si dhe për tregimet e zhbllokuara nga riparimi. Premisa e shfaqjes është e thjeshtë.

Ka edhe diçka gjallëruese në ato vepra që pranojnë se riparimi nuk duhet të jetë i rregullt dhe se plagët nuk shërohen gjithmonë pa lënë gjurmë.

Riparimi shpesh ndihet shërues sepse është një moment shpengimi. Pas nja dy episodesh të The Repair Shop, njeriu pushtohet në një ndjenjë sigurie të këndshme. Vrimat mund të prishen. Të çarat do të zbuten. Gjuha e riparimit ka një domethënie të madhe metaforike: korrigjim, rregullim, restaurim, rindërtim, bashkim. Të gjitha janë fjalë që ne përdorim për objektet me të cilat rrethohemi, por edhe ato që i përdorim për veten tonë. Ne ngushëllohemi me idenë se pak gjëra janë vërtet përtej shpëtimit.

Qepje të dukshme

Një nga kënaqësitë e mëdha të The Repair Shop qëndron në momentin e zbulimit. Është një moment në të cilin objekti, i zbehur ose i copëtuar më parë, bëhet fundi i një mashtrimi magjik. Papritur duket si e re, dëshmi e gjithë punës së palodhur që është bërë në këtë ringjallje të fshehur nën pamjen e saj të jashtme të sapo lëmuar. Shpesh, pronarët e saj qajnë për këtë transformim të mrekullueshëm. Megjithatë, jo të gjitha format e riparimit synojnë të errësojnë punën e tyre. Siç tregohet nga Yuko Edwards, edhe shërimi lë shenjat e veta.

Arti japonez i kintsugi reflekton se sa emocionuese mund të jetë pamja e riparimeve të dukshme .

The Japanese art of kintsugi is reflective of how uplifting the sight of visible repairs can be (Credit: Alamy)

Si në Eternally Yours ashtu edhe gjetkë, shumë nga veprat më interesante të artit që paraqesin riparime refuzojnë të errësojnë ndryshimet dhe mundin që kanë ardhur në to. Louise Bourgeois, e cila kohët e fundit ishte subjekt i një retrospektive të madhe në Galerinë Hayward në Londër, u përqendrua në vitet e saj të mëvonshme në figurat e pëlhurave të shtrembëruara, qepjet e të cilave ishin ende të dukshme. Shpesh, qepja ishte e trashë dhe me gunga si plagë. “Gjilpëra përdoret për të riparuar dëmin. Është një pretendim për falje.”.

Gjuha e riparimit është aq shpesh e lidhur me idenë e dëmtimit emocional ose psikik, dhe veprimet e kujdesit që mund ta mbrojnë dikë nga ajo dhimbje. Studiuesja feministe britanike, Jacqueline Rose, shkruan në librin e saj “Nënat” për një detyrë të pamundur të nënës: një pritje që një nënë duhet “të riparojë botën dhe ta bëjë atë të sigurt”.

Në këtë ajo i bën jehonë poetes amerikane Adrienne Rich, e cila shkruan në esenë e saj të vitit 1976 “Kushtet për punë: Bota e përbashkët e grave” për gratë që kryejnë “aktivitetin e mbrojtjes së botës, ruajtjes së botës, riparimit të botës” – duke filluar “gërshetimin e padukshëm”. të një jete familjare të rrënuar dhe të zhveshur”.

Ndërsa vlerësimi rritet për mënyrat në të cilat detyrat shtëpiake të koduara nga femrat janë kthyer mbi kokën e tyre nga brezat e njëpasnjëshëm të artistëve, riparimi shfaqet si një preokupim specifik. Zoe Leonard’s Strange Fruit (1992-7) gjithashtu përdor qepje të dukshme. E krijuar si një formë e zgjatur zie gjatë krizës së Sidës, vepra e Leonard-it përbëhej nga qindra lëkura frutash. Pasi mishi ishte ngrënë, lëvozhga u lidh me tela dhe u qep në një përafrim Frankenstinian të një tërësie.

Me kalimin e kohës, lëvozhga u tkurr dhe u ngurtësua. Edhe qepjet nuk mund të rivendosnin plotësisht atë që ishte zhdukur. Leonard filloi të qepte si medium, pasi ishte mësuar nga miku dhe kolegu i saj artist David Wojnarowicz, i cili vdiq në vitin 1992 nga komplikimet e lidhura me SIDA.

“Ky ndreqje nuk mund të shërojë ndonjë plagë të vërtetë, por më dha diçka. Ndoshta vetëm koha, ose ritmi I qepjes,” reflektoi ajo më vonë. Ishte një akt përkujtimor, një përafrim i një ringjalljeje. “Ato janë si kujtesa; këto lëkura nuk janë më vetë fryti, por një formë që të kujton origjinalin. Ju i bëni homazh asaj që ka mbetur.”

Ka një ndershmëri në punën e artistëve si Leonard, Borgeois dhe Edwards. Riparimi është tërheqës për shumë arsye. Na ndihmon të mendojmë se si të kujdesemi për gjërat që zotërojmë. Na bën të ndërgjegjshëm për atë që humbim dhe çfarë duhet të mbajmë. Shpresojmë, kjo na kërkon të jemi më të zhytur në mendime.

Por ka edhe diçka gjallëruese në ato vepra që pranojnë se riparimi nuk duhet të jetë i rregullt dhe se plagët nuk shërohen gjithmonë pa lënë gjurmë. Punime të tilla na kërkojnë të angazhohemi me riparimin si një akt që nuk rikthen vetëm atë që ishte më parë. Na bën thirrje që të përkulemi më afër dhe të shohim ndryshimet, pikat ku gjilpëra shpoi sipërfaqen dhe tërhoqi diçka të re.

BBC

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto